Atlas

Černá hniloba mrkve (hnědnutí mrkvové natě)

Hnědnutí a odumírání natě mrkve, případně černé nepravidelné skvrny na uskladněné mrkvi, způsobuje černá hniloba. Onemocnění se přenáší osivem.

černá hniloba mrkve
Černá hniloba mrkve (Foto: Shutterstock)

Projevy

Patří k významným skladovým onemocněním kořenové zeleniny. Postihuje mrkev, pastinák, petržel a celer. Projevuje se tím, že na klíčících rostlinách dochází k černění kořenových krčků, a následně k padání rostlin. Na starších listech vznikají menší hnědé nekrotické skvrny, které postupně černají. Postižená nať postupně odumírá. Na kořenech mrkve se vyskytují tmavé, černé, nepravidelné, mírně vpadlé skvrny, které se postupně prohlubují. Pletiva vodnatí, černají a jsou pokryté černozeleným povlakem. Onemocnění se přenáší osivem, infikovanými skladovanými kořeny, kontaminovanými skladovými prostory a posběrovými zbytky.

Chemická ochrana

Na ošetření porostů mrkve a petržele jsou povolené přípravky na bázi účinné látky mancozeb, například Dithane M 45, Dithane DG Neotec.

Ekologická ochrana

Osivo je vhodné mořit přípravkem Chitopron 5 %. V semenných porostech je možné použít kontaktní měďnaté přípravky, například Kocide 2000 spolu s přípravkem BorOil nebo přípravkem CuproTonic.

Prevence

Volba správného osevního postupu, důkladná likvidace posběrových zbytků, vyvážený závlahový a výživový režim, používání zdravého osiva a správné skladování nenapadených kořenů. Skladování při teplotě 0 °C všeobecně zpomaluje šíření nákazy.

černá hniloba mrkve; černé skvrny na listech mrkve; tmavé skvrny na kořenech mrkve; tmavé skvrny na kořenech kořenové zeleniny; skvrny na mrkvi; choroby mrkve; mrkev