Projevy
Onemocnění vyvolává houba Botrytis cinerea. Po peronospoře a padlí je třetí nejzávažnější houbovou chorobou révy. Postihuje zelené části révy, ale největší škody způsobuje na dozrávajících bobulích. Postupně hnědnou, scvrkávají se a na jejich povrchu je hustý šedý povlak houby. Ne všechny odrůdy révy jsou k tomuto onemocnění stejně náchylné. K těm náchylnějším patří Veltlínské červené rané, Modrý Portugal a Svatovavřinecké, Müller Thurgau, Neuburské nebo Sylvánské zelené. Rozvoj onemocnění způsobuje deštivější počasí po odkvetení révy a teploty okolo 20 °C, také mechanické poškození bobulí.
Chemická ochrana
Ideální je uskutečnit preventivní ošetření na začátku měknutí bobulí. Použít je možné přípravky Cantus, Magnicur Quick, Teldor 500 SC, Prolectus. Všeobecně, ošetření révy proti obalečům snižuje napadení plísní šedou. Pozdější odrůdy je třeba za přetrvávajícího deštivého počasí ošetřovat i později.
Ekologická ochrana
Aplikovat je možné biopřípravek Botector, a to už při dokvétání, na začátku měknutí bobulí a během jejich dozrávání. Aplikovat je možné i přípravek HF-Mycol, a to dvakrát před kvetením a dvakrát po odkvetení révy, vždy v 7–10denních intervalech. Při slabém napadení můžeme vyzkoušet i mechanické odstraňování napadených bobulí.
Prevence
Pěstování odolnějších odrůd a volba více chráněného místa. Každoroční řez, správná výživa a ochrana plodů před mechanickým poškozením, použití výše zmíněných preventivních postřiků. Důsledná kontrola zdravotního stavu révy a řešení problémů v počátečních stadiích.
botrytida; plíseň šedá; hnědnutí bobulí; scvrkávání bobulí; bílý povlak na bobulích; choroby révy; hrozno