Projevy
Jde o fyziologickou poruchu, typickým příznakem je žloutnutí nejdříve mezižilkových pletiv, později celých listů. Listy se kroutí, postupně hnědnou a opadávají. Začíná vždy na koncích letorostů a větví, a pokračuje směrem dolů. Důvodem je nedostatek přijatelného železa v půdě, někdy i jiných stopových prvků, například hořčíku či manganu, mědi, boru. Může s tím souviset i přebytek vápníku v půdě, rozvoj podporuje i extrémně suché nebo vlhké počasí, zamokřená, těžká a málo provzdušněná půda, nedostatek organických látek v půdě či vysoký obsah fosforu.
Chemická ochrana
Potřebná bude aplikace hnojiv s vyšším obsahem železa, případně stopových prvků v chelátové vazbě. Při slabších příznacích je třeba vyloučit fosforečné hnojení a používat jen draselné hnojení v síranové formě.
Ekologická ochrana
Obsah vápníku podle potřeby je třeba snížit přidáním kyselejšího humusu a nekarbonátového křemičitého písku.
Prevence
Před výsadbou je potřeba zjistit pH půdy. Pomáhá i častější kypření půdy, výběr ideálních míst s vhodným typem půdy, přiměřený výživový režim.
chloróza broskvoní; žloutnutí listů broskvoní; hnědnutí listů broskvoní; opadávání listů broskvoní; blednutí listů broskvoní; broskvoně; choroby broskvoní