Projevy
Jde o velmi drobný černý a lesklý hmyz, někdy s krovkami, na kterých jsou žluté proužky. Škůdce má silně vyvinutý třetí pár končetin a ty jsou přizpůsobené ke skákání. Dřepčíky rychle poznáme i podle typického skákání při vyrušení. Škodí na listech převážně mladých rostlin. Postupně v nich vyhlodávají okénka nebo malé dírky. Při silnějším výskytu může dojít k úplnému zničení rostlin. Aktivitu tohoto škůdce zintenzivňuje suché a teplé počasí. Často jsou napadány košťáloviny, ale například i oblíbená lichořeřišnice, salátová zelenina, ředkvička, nebo i fazol. Škůdce může mít až čtyři generace za rok.
Chemická ochrana
Důležité je ochránit hlavně nejvíce ohrožené druhy rostlin, a to zejména mladší jedince. Použít je možné přípravek Karate ZEON 5 CS, Sanium Ultra nebo Sanium Ultra AL. Do postřikové kapaliny je třeba přidat smáčedlo, například Silwett. Podle potřeby je třeba ošetření opakovat, hlavně během sušších a teplejších dní.
Ekologická ochrana
Použití žlutých lepových destiček, pomáhá i zakrývání porostů netkanou textilií. Účinné je použití hlístic Steinernema feltiae, které se aplikují na půdu a zničí larvy dřepčíků. Využít je možné i biologický prostředek Cocana – speciální kapalné kokosové mýdlo. Použít můžeme i macerát z výhonků rajčat (4 kg čerstvých nebo 400 g sušených listů rajčat zalijeme 10 l vody a necháme tři dny louhovat, přefiltrujeme, dvakrát zředíme a přidáme 40 g mazlavého mýdla).
Prevence
Důležité je dbát na pravidelné obrábění půdy, udržování bezplevelných porostů a likvidace posběrových zbytků. Myslet je třeba na střídání pěstitelských ploch a udržování řidších sponů mezi pěstovanými rostlinami.
černí skákající brouci; drobní skákající brouci; tmaví brouci; díry na listech košťálovin; poškozené listy košťálovin; drobné dírky na listech; dřepčíci; škůdci na košťálovinách; košťáloviny; ředkvička; škůdce ředkviček