Atlas

Hraboš polní (myši)

Hraboši umí udělat v zahradě celkem slušný nepořádek a pustí se opravdu téměř do všeho. Jak s nimi bojovat?

hraboš polní
Hraboš polní (Foto: Shutterstock)

Projevy

Kromě podzemních částí rostlin se živí i těmi povrchovými a semeny. Žere cukrovou řepu, brambory, kořenovou zeleninu, jahody, květinové cibulky a hlízy. Velké škody může nadělat na trávnících a pastvinách. Ožírá i kořeny ovocných stromů, zejména jabloní. Také si pochutná na kořenech okrasných dřevin. V zimě pod sněhem prstencovitě ohryzává kmeny starších stromů těsně nad základem kmenů, čímž je dokáže úplně zničit.

Chemická ochrana

Použití dýmovnic a speciálních návnad, které se vkládají hluboko do nor.

Ekologická ochrana

Použití pachových a repelentních bariér. Některé rostliny mají repelentní (odpudivý) účinek, například řebčík královský, česnek, cibule, narcis, pryšec, černý rybíz či bez. Pomáhá ucpat díry listy černého rybízu, túje, ořechu, česneku, cibule, kopřivy nebo hadrem napuštěným benzínem či petrolejem. Při sázení stromků a keřů dát do půdy odpudivý přípravek z kafru nebo naftalínové tabletky.

Prevence

Prevencí jsou přírodní predátoři těchto škůdců: sovy, draví ptáci, kuny, lasičky, tchoři, lišky, kočky, zčásti ježci, hadi. Nemají rádi, když jim někdo neustále narušuje jejich nory a chodbičky, proto se vyhýbají soustavně obráběným větším plochám (malé okopávané řádky s okolním trávníkem jim však nevadí). Vyhýbají se spásaným a nízko sekaným plochám. Vysázení ovocných a okrasných dřevin na jaře do uzavřených košů z pozinkovaného pletiva s oky velkými maximálně 15 mm; občas se kořeny vysazených dřevin obalují skelnou vatou, okrasné cibule a hlízy je také vhodné sázet do drátěných nebo plastových košíků zapuštěných do země.

hraboš; ožrané kořeny stromů; hlodavec v zahradě