Projevy
Škůdce má zelenou, někdy načervenalou barvu a jde o největší mšici, která škodí na kulturních plodinách. Škodí vysáváním rostlinných šťáv a vylučováním sladkých výměšků. Vyskytuje se hnízdovitě, více v některých místech. Často se soustředí v růstových vrcholech a bývá ukrytá mezi listy. Přezimuje ve formě vajíček na víceletých bobovitých rostlinách, ale přezimovat mohou i dospělí jedinci. Migrace z primárních hostitelů je v květnu. Škůdce napadá množství bobovitých rostlin, avšak zejména vojtěšku a hrách. Škůdce může mít za rok 4–6 generací. Chladné a deštivé počasí aktivitu tohoto škůdce snižuje.
Chemická ochrana
Co nejdříve po zjištění škůdce je třeba uskutečnit postřik přípravky Decis AL, Decis Protech, Sanium Ultra, Sanium Ultra AL.
Ekologická ochrana
Použití žlutých lepových destiček, rostlinných výluhů. Použít je možné i přípravky Neemazal a Rock Effect.
Prevence
Přiměřený závlahový režim a zavlažování podmokem, přihnojování, řidší pěstitelské spony, volba správného místa a střídání pěstitelských ploch. Důležitý je pravidelný a důkladný monitoring výskytu škůdců a chorob v porostu.
zelení brouci na hrachu; načervenalí brouci na hrachu; brouci na růstových vrcholech hrachu; drobní brouci mezi listy hrachu; kolonie drobných zelených brouků na hrachu; hrách; škůdce hrachu; mšice; mšice hrachová; kyjatka hrachová