Atlas

Mšice angreštová a mšice rybízová (zkroucené listy angreštu a rybízu, mšice na angreštu a rybízu)

Pokud jste zpozorovali pokroucené listy na angreštech a červené zduřelé listy na rybízu, je třeba zkontrolovat, zda rostliny nenapadly mšice.

mšice angreštová
Mšice angreštová (Foto: Shutterstock)

Projevy

Škůdce způsobuje typické ohýbání výhonků angreštu nebo rybízu, deformaci, červené zabarvení a kadeřavost listů. Mladé výhonky špatně vyzrávají, jsou měkké a náchylnější k poškození mrazem. Škůdce dokáže přezimovat, ať už na keřících angreštu, nebo rybízu. Začátkem léta se přesouvá na hostitelské rostliny, koncem léta se ale opět na angrešty vrací. Škodí sáním rostlinných šťáv.

Chemická ochrana

Důležité je nezanedbat předjarní postřik. Při intenzivnějším výskytu můžeme použít přípravek Karate ZEON 5 CS, potřeba je ale dodržet doporučenou ochrannou lhůtu.

voska ribezlova
Voška ríbezľová (foto: isifa/Shutterstock)

Ekologická ochrana

Použití rostlinných výluhů a zákvasů. Můžeme použít i ekologický přípravek Rock Effect nebo Neemazal, případně smývat mšice silnějším proudem vody.

Prevence

Pravidelná kontrola zdravotního stavu dřevin. Když se vyskytnou první příznaky působení mšic, je třeba nejdříve vyzkoušet ekologičtější cesty ničení. Nezanedbávat průběžný řez a prosvětlování keříků, dbát na optimální výživový a vláhový režim, rostliny nesmí být oslabené. Nutné je pro pěstování angreštů vybírat slunečná místa.

ohýbání výhonků angreštu; kadeřavost listů angreštu; měkké výhonky angreštu; deformace listů a výhonků angreštu; mšice; angrešt; škůdce angreštu; zkroucené listy angreštu; mšice na angreštu; rybíz; mšice na rybízu; červené listy na rybízu; kadeřavé listy