Atlas

Štítenka jalovcová (vatové útvary, bílé chomáčky na jehličnanech)

Pokud zpozorujete na větvičkách jalovců bílé jakoby chomáčky vaty nebo ploché kuličky, jedná se s největší pravděpodobností o štítenku jalovcovou – významného škůdce jehličnanů.

štítenka jalovcová
Štítenka jalovcová (Foto: Shutterstock)

Projevy

Jde o významného škůdce na jehličnanech. Vyznačuje se vysokou schopností přežívat a škodit na rostlinách. Štíty samiček jsou kruhové, bělavé, slabě klenuté s excentrickou žlutohnědou skvrnou. Štíty samečků jsou menší, podlouhlé, s podélným žebírkem na vrchní části. Samičky kladou v květnu vajíčka pod ochranu svých štítků a umírají. V červnu se líhnou nymfy, které se mění v dospělé jedince až pozdě na podzim. Štítenka škodí sáním rostlinných šťáv, následně dochází k oslabování dřeviny, žloutnutí jehlic, usychání celých výhonků, a i příliš postižených jedinců.

Chemická ochrana

Při intenzivním rozsahu je třeba použít přípravky Decis AL, Decis Protech, Sanium Ultra AL nebo Karate ZEON 5 CS. Ošetření je třeba v 7 až 10denních intervalech alespoň dvakrát zopakovat. Ideální je na každé ošetření použít jiný přípravek. Použít se dají i přípravky Actara, Calypso, Mospilan.

Prevence

Pěstování jehličnanů v ideálních podmínkách a dodržení dostatečného prostoru, dostatek světla a přiměřený závlahový režim. Nutné je ho dodržovat hlavně u mladších jedinců. Průběžně se vyplatí dřeviny i přihnojit, případně aplikovat hořkou sůl.

štítenka jalovcová; bělavé štítky na větvích jehličnanů; žloutnutí jehličnanů; usychání výhonků jehličnanů; usychání korun jehličnanů; škůdce jalovců; jalovce; bílý povlak na jehličnanech; bílý povlak na jalovci