Atlas

Vrtule ořechová (červíci v ořeších, černé ořechy)

Poslední roky trápí zahrádkáře masivní černání ořechů. Tento poměrně nový škůdce se jmenuje vrtule ořechová. Boj s ní je náročný.

vrtule ořechová
Vrtule ořechová (Foto: Shutterstock)

Projevy

Dospělí jedinci vrtule se objevují v červenci až srpnu, samičky kladou vajíčka do zeleného oplodí plodů. Za tři až sedm dnů se z nich vyvinou larvy, které se krmí slupkou plodů, obvykle tři až pět týdnů. V půdě pod stromy se zakuklí a tak přezimují. Mouchy jsou schopné přeletět velké vzdálenosti.

Chemická ochrana

S chemickou ochranou se doporučuje začít v době náletu dospělých much, tj. asi začátkem července, a ošetření je třeba opakovat v 7 až 10denních intervalech, až do období asi měsíc před sběrem, tj. přibližně do poloviny srpna. Pokud samičky nakladou vajíčka po tomto termínu, z nich vyvinuté larvy už nemají dostatek času na další vývin a nezakuklí se. Použít je možné přípravky DECIS PROTECH , MOSPILAN 20 SP nebo Sanium Ultra.

Ekologická ochrana

Stromy ošetřujeme biologickými přípravky s účinnou látkou Spinosad, smíchanými s Atraktantom, který zvýší účinek o 30 až 50 %. Poslední postřik aplikujeme v září a listopadu, a to přímo pod stromy. Toto je potřeba udělat zejména na místech, kde se vrtule ořechová vyskytla v hojnějším počtu. Přípravek Bora s účinným mikroorganismem Beauveria bassiana je vhodný na likvidaci larev v půdě. Aplikujeme ho v srpnu, když se larvy stahují do půdy, následně vydatně zalijeme (je potřeba mokrá půda). Zopakujeme na začátku září.

Prevence

Z ochranných mechanických opatření jsou důležité odstraňování a likvidace nemocných plodů, kypření půdy pod stromy. Potřeba je i sběr všeho napadaného listí a plodů zpod stromů.

vrtule ořechová; larvy v plodě ořechu; larvy v půdě; škůdci ořechů; černé ořechy; červíci v ořeších; černající ořechy; ořechy