Projevy
Jde o mšici, která žije jen na ořeších. Její početné kolonie se objevují na líci listů, okolo hlavní žíly, kde se vyskytuje okřídlená pestrá samička. Její hlava a hruď jsou tmavě hnědé, zadeček hnědožlutý s tmavými proužky a skvrnami. Okolo samičky je obvykle množství žlutavých larev. Kolonie škůdců vylučují množství sladkých lepkavých výkalů, kterými znečisťují listy a na nich se potom rozrůstají mikroskopické černé plísně. Při přemnožení škůdců se zhorší vyživování plodů. K nejintenzivnějšímu rozmnožování dochází v první polovině léta, později však ze stromů pomalu mizí. Na podzim kladou samičky na letorosty oválná vajíčka, která přezimují.
Chemická ochrana
Nepatří k závažným škůdcům, i když se na ořeších vyskytuje každý rok. Nezpůsobuje však výraznější škody, a proto není potřeba speciální chemická ochrana.
Ekologická ochrana
Při silném výskyty se porost vyplatí ošetřit přípravky BorOil nebo FerumOil, které mšice odpuzují a při vyšší dávce i vysuší.
Prevence
Výběr vhodného pěstitelského místa, přiměřený výživový režim, podle potřeby prosvětlovací řez a pravidelné odstraňování napadených listů zpod stromů, udržování pořádku v porostech.
zdobnatka ořechová; mšice na ořeších; pestré mšice; pruhovaná mšice; žluté mšice; škůdci ořechů; ořechy