Chovatelství

Chovatelská poradna: Chystáte se se psem na dovolenou?

Zvyšující se letní teploty jsou zátěží nejen pro nás, ale i naše čtyřnohé miláčky. Připravili jsme proto pro vás letní sumárum, jak se o ně postarat, aby byli zdraví a dělali vám jenom radost. Zeptali jsme se výživového odborníka Ing. Martina Kváše.

Zvyšující se letní teploty jsou zátěží nejen pro nás, ale i naše čtyřnohé miláčky. Připravili jsme proto pro vás letní sumárum, jak se o ně postarat, aby byli zdraví a dělali vám jenom radost. Zeptali jsme se výživového odborníka ing. Martina kváše.

  • Potřebuje pes speciální péči v letních dnech?

Pejskovi je nutné v horkých dnech zabezpečit neustálý přístup k čerstvé vodě. A vysokým letním teplotám je samozřejmě také nutné přizpůsobit úroveň aktivity. Je rozhodně velkou chybou v horkých letních dnech společně absolvovat dálkové pochody. Pokud už je nutné pejska v horku nutit k aktivitě (např. sportovní výkony, výstavy), musí mít možnost se ochladit ve stínu, odpočinout si.

Dále je dobré pejska ochlazovat ať již přehozením vlhkého ručníku přes tělo, nebo speciálním izolačním oblečkem. Psi by na léto (paradoxně proti přesvědčení některých chovatelů) neměli být stříháni. Srst je vynikající izolací i proti přímému slunečnímu svitu. Pokud už musí být srst upravena (ať už ostříhána, trimována nebo oholená), musí se tomu přizpůsobit i délka pobytu zvířátka na slunci. Horko snášejí hůře především štěňata a senioři. Psi této věkové kategorie by měli v létě chodit na slunce jen velmi omezeně, na krátkou dobu, nebo vůbec ne. V horkých letních dnech by hlavní činností pejska měl být odpočinek. Aktivní výkony by měly být provozovány především v ranních a večerních hodinách.

  • Je vhodné psa vzít na letní dovolenou?

Není žádný důvod nevzít svého čtyřnohého parťáka na dovolenou. Je vždy nutné počítat se zabezpečením optimálních podmínek v místě pobytu. Pejsek i kočka by na dovolené měli mít svůj pelíšek, musí mít vytvořené své teritorium. Změna místa pobytu je pro zvíře vždycky velký stres, s jehož překonáním musí pomoci lidé. Je dobré zachovat všechny „domácí“ rituály – dobu krmení, čas procházek atd. S pejskem na dovolené mají páníčci i více času na hru, která je důležitým nástrojem při upevňování vzájemných vztahů. Není ale příliš vhodné ho brát tam, kde se najednou ocitne mezi spoustou cizích lidí (turistická letoviska). Někteří pejsci takovou situaci jen velmi těžko zvládají a celá dovolená se pak může změnit v noční můru.

Brát na dovolenou kočku není úplně obvyklé. Kočky jen velmi těžko snášejí změnu podmínek. Jejich volný pohyb na dovolené velmi často končí útěkem a trávit dovolenou chovatelů v přepravce není asi to pravé ořechové.

  • Jak se připravit na cestování se zvířetem?

Před dovolenou byste si měli ujasnit, zda je možné mít zvíře v konkrétním ubytování, zda jsou zde nějaká omezení, jak pojedete na dovolenou, kdy a kde dělat přestávky. Je také velmi vhodné seznámit se s veterinárními předpisy příslušné destinace. Pokud je zvíře náchylné k žaludečním nevolnostem v autě, lze mu před cestou podat běžný lék jako Kinedryl. S sebou je nutné na cesty vzít misku a dostatečnou zásobu vody a zhruba po dvou hodinách dělat přestávky, se psem se projít a dát mu napít. Před cestou a v průběhu cestování není vhodné, aby zvíře jedlo, což platí i pro pamlsky.

  • Je obvyklé nechutenství psa z důvodu letních teplot?

Většina pejsků je krmena jednou denně, a to ve večerních hodinách. Přes den má málokterý pejsek přístup ke krmivu. Pokud má dostatečný přístup k čerstvé pitné vodě v průběhu celého dne, většinou ani v létě nechutenstvím netrpí. Udržet optimální tělesnou teplotu je energeticky náročná záležitost a energii lze doplnit pouze jídlem. Pokud se nechutenství vyskytne, je vhodné přesunout dobu krmení do hodin, kde je ještě/už chladno a teplota příjem jídla neomezuje.

  • Je spojeno koupání psa v létě s nějakými hrozbami?

Koupání pro pejsky představuje stejné riziko jako pro lidi. Rozhodně by pejsek neměl do vody skákat ve stavu „plného výkonu“. Před koupáním by se měl trochu zklidnit, vychladnout, aby pro něj chladná voda nepředstavovala velký teplotní šok. Páníčci by rozhodně neměli jejich síly přeceňovat. Pejsci by se měli koupat jen na místech bezpečných, tam, kde jim chovatel v případě potřeby může pomoci.

  • Jaké krmivo dávat domácím mazlíčkům na cestách?

Zvíře se bude cítit nejkomfortněji, když bude dostávat takové krmivo, na které je zvyklé. Pokud mu však vaříte těstoviny s masem a zeleninou, tak to samozřejmě na cestách nepřipadá v úvahu. V takový moment má smysl vybrat granule složením podobné stravě, na kterou bylo zvíře zvyklé, a začít mu je podávat ještě krátce před odjezdem. Naprosto nezbytné je umožnit zvířeti během cesty se dostatečně napít pitné vody, bez které se může potýkat s dehydratací.

Připravila: redakce casopisu RPN v spolupráci s firmou Vafo :: Foto: isifa/Shutterstock