Je potřeba před zimou psům a kočkám žijícím venku změnit jídelníček?
Kočky žijící venku jsou obyčejně intenzivní v pohybu a loví kořist. To představuje zvýšené nároky na tzv. pohotovou energii, což je vlastně energie ve formě tuků. V zimním období navíc dochází k vyšší spotřebě energie kvůli termoregulaci. Optimální je tedy krmivo s vysokým podílem energie, dostatečným množství tuků. Významné účinky pak mají mikroprvky v organických formách jako zinek, měď či selen. Například zinek posiluje svou bariérovou funkcí kvalitu kůže, měď působí pozitivně na krvetvorbu a prostřednictvím lepšího přenosu kyslíku v organismu umožňuje okamžitý výkon. Selen ve spojení s vitamínem E tvoří přirozenou ochranu buněk proti stárnutí.
V zimním období jsou z hlediska tepelných ztrát ve výhodě velká plemena psů. Vzhledem k objemu těla mají menší tělesný povrch, takže i jejich tepelné ztráty jsou nižší. Pokud tedy takový pes v zimě nemění svoji normální aktivitu, není zapotřebí jeho jídelníček měnit. U krátkosrstých velkých plemen psů je dobré sledovat kondici psa, jeho chování a schopnost udržet si svoji teplotu. V případě, že pes vykazuje známky změny kondice (hubnutí), je dobré mu buď zvýšit krmnou dávku, nebo přejít na krmivo s vyšším obsahem energie.
Můžeme se štěnětem chodit během mrazivých dní na delší procházky? A neměli bychom mu obstarat nějaký obleček?
Hlavní zásadou nejen u štěňat je, aby se pes během celé vycházky hýbal a tím se zahřál. Dávejte pozor, aby nepolehával na sněhu nebo promrzlé zemi. Důležité je také zabránit pejskovi v pojídání sněhu. Ledový šok může vyústit až v zánět žaludku. V zimě by procházky neměly být příliš dlouhé. V mrazivých dnech by štěně či pejsek malého plemene neměli být na procházce déle než 10–15 minut. Pokud pes při procházce aktivně nesportuje, vždy hrozí nebezpečí prochladnutí.
Štěňata navíc ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém a jsou kvůli malému vzrůstu (stejně jako psi malých plemen) blíže promrzlé zemi. Mají také štěněčí srst, která je ještě před rozmary počasí nechrání tak dobře, jako tomu bude v dospělosti. Štěně tak může prochladnout nejen od zad, kde hrozí nastydnutí ledvin nebo zánět zádového svalstva, ale i od bříška, což naopak může postihnout močové cesty. Pokud tedy mrzne, je dobré štěňata a psy malých plemen i na krátkou procházku vybavit oblečkem chránícím před prochladnutím. Nejedná se jen o módní doplněk, ale o funkční oblečení, které má během sychravého počasí svůj význam. U psích seniorů tato pravidla platí dvojnásob.
Co dělat, když v zimě psa pálí packy z posypové soli?
Sníh, led, mráz a sůl jsou kombinací, která psím tlapkám opravdu nesvědčí. Pokud žijete se psem ve městě, nejspíš se při vycházkách soli nevyhnete. Správná péče by měla začít už před samotnou procházkou. Před samotnou procházkou nebo zimním výletem natřete tlapky vazelínou. Toto opatření je obzvlášť důležité u štěňat, která mohou mít polštářky citlivější a náchylnější k popraskání. Velmi dobře se uplatňují psí botičky, které ochrání tlapky malého pejska před sněhem, ledem i solí.
V každém případě, a to i při použití botiček, po návratu domů omyjte psovi tlapky vlažnou (ne horkou!) vodou a dobře je osušte. Po umytí můžete polštářky ošetřit speciálním psím balzámem, který nezanechává mastné stopy na podlaze a psovi neuškodí, ani když si ho olíže.
Odpověděl: Martin Kváš, nutričníspecialista Brit, www.krmivo-brit.cz
Foto: archiv firmy Brit, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů