Chovatelství

MINIRÁČCI – Nový hit do akvária

Přemýšlíte, zda obohatit akvárko plné rybiček novými členy? Nebo chcete odhodit roušku všednosti a začít chovat neobvyklé mazlíčky? Mezi chovateli se objevil nový hit! Akvarijní ráčci. Myslíte si, že zde není potřeba rad? Naopak. Jestliže si nakonec malí korýšci získají vaše srdce, připravte se nejen na mnoho překvapujících zážitků, ale i na četné starosti, které doprovázejí každého pečovatele.

Připravila: Lucie Sedláková, foto: Štěpán Luťanský

 

Kolik ráčků zvládneme?

akvariumPrvotním předpokladem úspěchu je správně vybrané akvárium. Především si musíme uvědomit, o kolik ráčků jsme schopni se postarat. Pro začátek doporučuji dvě samičky a jednoho samce. Při tomto počtu stačí akvárium velké zhruba 50 x 30 x 30 cm. Hlavním doplňkem vodního obydlí musejí být vhodně vybrané rostlinky. Ty jsou nejen v období rozmnožování pro ráčky velmi důležité. Dokážou po nich obratně lézt a především se v nich schovávat. Pro chvíle bezpečí a nošení vajíček jsou především pro samice nepostradatelné úkryty. Můžou je sice nalézt na již zmíněných rostlinkách, ale za mnohem pohodlnější a užitečnější platí speciální tunýlky, domečky či jeskyňky. Poohlédnout se po nich můžete ve vybraných obchodech anebo využít vlastní fantazii a zručnost a vyrobit domeček pro ráčky sami. Stačí pár umělohmotných trubek, květináčů či kořenů a máte vystaráno.

Krmte je jako rybičky

Nejdůležitější pro úspěšný chov ráčků a jejich životní prostředí je čistá voda; pravidelně ji vyměňujeme především kvůli rostlinkám. Její teplota by se měla pohybovat mezi 17 až 30 °C. Při 25 stupních získáme nejvhodnější prostředí pro rozmnožování a aktivní život korýšků. Nesmíme ovšem zapomenout na vhodné filtrační zařízení. Pro ráčky je lepší stojatá voda, proto upřednostněte filtraci tomu uzpůsobenou.

Strava akvarijních ráčků by měla být co nejpestřejší především kvůli správné výměně krunýře a odolávání nemocím. Ráčci jsou všežravci, přesto jim ale v žádném případě nepodávejte maso z teplokrevníků! Pojídají stejnou potravu jako rybičky nebo krevetky. Za nejčastější a nejoblíbenější krmivo platí nitěnky, patentky, červi a drobné rybky. Doporučuji používat i speciální krmivo a tabletky.

rak_modryDruhy nejen červené a modré

Malých ráčků, určených do akvárek, je velmi mnoho. Existují však tři druhy, mezi chovateli nejkupovanější a nejznámější, které bychom měli znát – rak červený, rak floridský modrý a rak mramorový. Liší se především svým vzhledem. Rak červený je flekatý, v dospělosti až tmavě hnědý. Samičky jsou menší, zato výraznější, vybarvenější. Mramorový ráček má skořápku nahnědlou, plnou výrazných skvrn, oproti červenému se liší drobounkým tělem – především u samiček. Rak floridský je oprávněn nosit přídomek modrý. Jako jediný z této trojice má výrazné modré barvy, doplněné bílými tečkami na krunýři a masitými klepety. Určitě patří mezi nejkrásnější, ale i mezi nejempatičtější raky. Je sice velmi plachý, jeho zvláštností však je, že mnohem více sympatizuje s rybičkami modré barvy.

Mírumilovní kanibalové

Všechny tři druhy ráčků jsou velmi mírumilovné povahy, nicméně k příslušníkům svého rodu bývají přesto velmi agresivní, a to díky vrozenému kanibalismu. To musíte mít nutně na paměti, chcete-li ráčky chovat. Můžete si je pořídit buď do již zaběhnutého akvária s rybičkami, nebo vytvořit akvárko nové, jen pro ráčky. Po diskuzi s chovateli doporučuji spíše druhou variantu. Přestože ráčci na ostatní živočichy tolik neútočí, projevuje se u nich velmi slabá povaha. V důsledku stresu z rybiček se můžou projevit jejich zlé rysy. Zaútočí pak buď na osazenstvo akvária, anebo pod tíhou stresu z rušivého prostředí rybiček zemřou. Nalezneme jistě i světlé výjimky, kdy se podaří chovatelům vytvořit harmonický vodní ekosystém, ale i tehdy je potřeba počítat s možností, že se mohou ráčci navzájem požírat.

rakPro dobro račích maminek

Pro úspěšné rozmnožování doporučuji samostatné akvárium, zcela k tomu přizpůsobené, což znamená optimální teplotu, živé rostlinky, dostatek skrýší a vyváženou stravu. Celý proces vypadá přibližně takto: Sameček chytne samičku za přední klepítka a převalí ji na záda. Páření trvá nejdéle třicet minut. Aby se poté samičky cítily bezpečně a mohly se připravit na nošení vajíček, potřebují se schovat. Tato potřeba pramení i z toho, že nenasytný ráček nikdy nemá dost. Proto je dobré mít dvě samičky, aby se jedna mohla v klidu věnovat nošení vajíček a druhá hrátkám s partnerem. Samičky snášejí vajíčka během 3 dnů od oplození a dalších 10 až 21 dnů je nosí na zádech, kde jim můžou zaručit nejlepší ochranu. V jedné sezóně může mít račí maminka více snůšek, v každé až 50 vajíček. I v těchto chvílích se může u miniráčků projevit kanibalismus, pramenící buď z nedostatku potravy, nebo stresu.

Z vajíček se malá ráčata líhnou po 20 až 30 dnech. Měří přibližně 4 mm a brzy se shánějí po potravě. Svlékání u nich probíhá již po 2 až 3 dnech. Zde vznikají největší ztráty na životech. Úmrtnost je skoro 50% – znovu především kvůli kanibalismu. Proto raději samici hned po líhnutí vylovte a přemístěte do provizorního akvária.

Svlékání krunýřů

Krunýř s rakem neroste, a proto ho v pravidelných intervalech svléká. Příprava na celý proces může trvat i několik dní. Rak je v této době podrážděnější, nepřijímá potravu a stále se snaží schovávat. Samotné svlékání trvá sice jen pár minut, ale i přesto bychom v této době neměli raka rušit. Jestliže se mu totiž v co nejkratší době nepodaří krunýř svléknout, hrozí mu deformace některých částí těla, především končetin. Chvíli po svlečení se rak nemůže nějakou dobu hýbat, poté se však rychle přemístí do nejbližšího úkrytu, kde čeká, než se vytvoří krunýř nový.

Stařečkem ve třech letech

V pěkném a příjemném prostředí se ráčci mohou dožít dvou až tří let. Za tuto dobu s nimi zažijete mnoho nezapomenutelných chvílí a uvidíte věci, které jste do té doby mohli vidět jen v dokumentárních filmech. Nejednou se například ocitnete v situaci, kdy se snažíte nalézt ráčka v akváriu a on se mezitím ladně prochází po vaší kuchyňské lince. Coby nenáročný mazlíček, potřebuje pouze občas vyčistit akvárium a mít po klepítku pár nitěnek. Proto neleňte a naplno se ponořte do podvodního světa rozkošných, ale přesto svébytných akvarijních ráčků.

Článek z RPN č. 4/2012