Chovatelství

Nepodceňte péči o vašeho pejska během zimy. Škodí mu nejen sníh a mráz, ale také posypová sůl

Máte doma pejska a přemýšlíte, jak si s ním užít zimní období naplno, a přitom mu zajistit co největší pohodlí? Poradíme vám několik tipů.

Zima může být kouzelná i pro vašeho čtyřnohého parťáka. Stačí pár jednoduchých opatření a společně zvládnete chladné dny s radostí a v pohodě.
Zdroj: Shutterstock

Zima může být kouzelná i pro vašeho čtyřnohého parťáka. Stačí pár jednoduchých opatření a společně zvládnete chladné dny s radostí a v pohodě.

Zima je krásná, ale pro čtyřnohé mazlíčky přináší i různé výzvy. V tomto článku vám poradíme, jak pejska na chladné zimní měsíce co nejlépe připravit, aby byl zdravý a spokojený. Ať už máte doma zahradního hlídače, nebo gaučového mazlíka, základem je teplý pelíšek, kvalitní strava a péče o srst a tlapky. 

Teplý pelíšek je základ

Nejprve se ujistěte, že má váš pejsek pohodlné a teplé místo k odpočinku. Pelíšek by měl být umístěn v klidné a chráněné části domu, kde nebude vystaven chladu nebo průvanu. Skvělou volbou je měkký pelíšek s vyvýšenými okraji, který pomůže udržet teplo. Do pelíšku můžete dát vašemu čtyřnohému parťákovi deku a plyšáka. 

Oblečky nejsou jen na parádu

Pejsci s kratší srstí nebo menší plemena, jako je například jezevčík nebo čivava, mohou být v zimě náchylnější k prochladnutí. Nebojte se proto sáhnout po praktickém kabátku nebo svetříku, který pejska udrží v teple. Pejskovi vyberte takový obleček, který je nepromokavý a zároveň pohodlný. A pokud má váš mazlíček dlouhou srst, nezapomeňte ani v zimě na pravidelné kartáčování. 

Obleček by neměl pejska omezovat v pohybu. Pohodlí a praktičnost jsou při výběru psího ošacení na prvním místě.
Obleček by neměl pejska omezovat v pohybu. Pohodlí a praktičnost jsou při výběru psího ošacení na prvním místě. | Zdroj: Shutterstock

Péče o tlapky

Tlapky jsou v zimě často velmi zatěžované. Škodí jim nejen sníh a mráz, ale také posypová sůl na chodnících. Doporučujeme proto před každou procházkou natřít tlapky speciálním balzámem nebo kokosovým olejem, který je ochrání před vysušením a podrážděním. Po návratu z procházky tlapky pečlivě opláchněte vlažnou vodou a osušte. 

Pokud se pejskovi na tlapkách tvoří ledové kuličky, zkuste opatrně zastřihnout přerostlé chlupy mezi polštářky, čímž omezíte ulpívání sněhu. 

Pokud se pejskovi na tlapkách tvoří ledové kuličky, zkuste opatrně zastřihnout přerostlé chlupy mezi polštářky, čímž omezíte ulpívání sněhu.
Pokud se pejskovi na tlapkách tvoří ledové kuličky, zkuste opatrně zastřihnout přerostlé chlupy mezi polštářky, čímž omezíte ulpívání sněhu. | Zdroj: Shutterstock

Strava a pohyb na míru

V zimě potřebují pejskové více energie na udržení tělesné teploty, proto je dobré upravit jejich stravu. Zvlášť u pejsků, kteří tráví hodně času venku, je vhodné zvýšit kalorický příjem v podobě krmiva s dostatečným množstvím bílkovin a tuků. Přitom však nezapomínejte na dostatek pohybu – i v zimě je důležité, aby měl pejsek pravidelné procházky a zůstal v kondici. 

Když je venku příliš chladno, zkuste pejska doma zabavit zábavnými aktivitami.
Když je venku příliš chladno, zkuste pejska doma zabavit zábavnými aktivitami. | Zdroj: Shutterstock

Nezapomeňte, že kromě péče o pejskovo fyzické zdraví, je důležitá i jeho psychická pohoda. Využijte zimní měsíce ke společným aktivitám, ať už jde o hraní oblíbených her, trénování nových triků nebo jen klidné chvíle, kdy spolu odpočíváte. Pejsci potřebují cítit vaši lásku a co je lepšího, než si užívat společné chvíle v teple domova?

Text: Katarína Saidl
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů