Chovatelství

Přírodní klíč k bezpečí: Jak ochránit svého psa před klíšťaty

Sezóna klíšťat pokračuje a s ní se pojí zvýšené riziko pro čtyřnohé kamarády. Existují i přírodní prostředky, které mohou psa ochránit a zároveň mu neublížit. S použitím bezpečných alternativ můžete snížit riziko napadení klíšťaty a tím psa uchránit před možnými zdravotními problémy.

Pes a klíště
Zdroj: Shutterstock

Citrusová šťáva

Jedním z nejběžnějších a nejčastěji používaných repelentů proti blechám a klíšťatům je citrusová šťáva. Hmyz obecně nesnáší silnou vůni citrusů. Fascinující je, že citrusy se jako odpuzovač hmyzu používají již po celá staletí, jak pro domácí zvířata, tak i pro páníčky. Nejprve si shromážděte citrusové plody. Volte takové, které nebudou vadit vám ani psovi. Vezměte proto napřed citrusy všeho druhu a nechte pejska, ať si je všechny očichá a uvidíte, jak bude reagovat.

Citrusy
Použití citrusů je nejjednodušším způsobem, jak ochránit psa před klíšťaty. | Zdroj: Shutterstock

Možnosti

  • Citron: obvykle nejúčinnější z citrusů, ale moc silný a kyselý na to, aby ho pes měl rád (samozřejmě existují výjimky). Mějte nicméně na paměti, že citronová šťáva je přírodní bělidlo a může zesvětlit tmavší srst.
  • Pomeranč: druhá nejlepší volba k odpuzování klíšťat a blech.
  • Grapefruit: silný a hořký. Funguje téměř stejně dobře jako citron, avšak může být pro psa nepříjemný, pokud ho olíže příliš.

Použití

Pokud máte vybráno, vymačkejte šťávu z vybraného citrusu. Následně trochu šťávy nakapejte na srst psa (šťávu můžete také nakapat do vody a směs na psa opatrně nastříkat). Dbejte hlavně na to, aby se šťáva nedostala zvířeti do očí, protože by ho mohla štípat a dráždit.

Upozornění: Vyvarujte se používání olejových výtažků z citronů, pomerančů a obecně všech citrusů. Tyto oleje nejsou pro psy a kočky bezpečné, jelikož obsahují limonen. Jde o účinný odpuzovač hmyzu, ale také univerzální čisticí prostředek pro domácnost. Limonen je pro domácí zvířata toxický.

Esenciální oleje

Některé esenciální oleje mají skvělé repelentní účinky. Například oleje z eukalyptu, levandule nebo rozmarýnu mohou zabránit klíšťatům od přibližení se ke psovi.

Rada do začátku

Přidejte pár kapek vybraného oleje do vody a nastříkejte směs například na obojek psa. Jak se ukázalo, nejúčinnějším esenciálním olejem na hubení blech je kurkuma. V porovnání s ostatními použitými esenciálními oleji je kurkumový esenciální olej nejúčinnější při odpuzování nejen klíšťat, ale také blech.

Esenciální olej
Některé esenciální oleje jsou velmi silné a je proto nutné dbát na správný postup přípravy. | Zdroj: Shutterstock

Než se ponoříme hlouběji do toho, jak používat esenciální oleje jako přírodní repelenty proti klíšťatům a blechám, je důležité si uvědomit, že kdykoli používáte esenciální oleje buď na sebe, nebo na zvíře, musí být zředěný. Děsivé případy úmrtí zvířat jsou obvykle způsobeny tím, že oleje nebyly zředěny (byly použity silné oleje přímo na kůži zvířete, což se nesmí).

Možnosti

  • Rose Geranium
  • Citronová tráva
  • Neem
  • Šanta kočičí
  • Tymián
  • Rozmarýn
  • Cedr
  • Eukalyptus
  • Kurkuma
  • Levandule
  • Máta peprná

Přípravky jsou běžně k dostání v obchodech se zdravou výživou, v lékárně či na internetu. Mějte na paměti, že ne všechny esenciální oleje jsou stejné. Hledejte organické oleje USDA a držte se doporučených a osvědčených značek.

Použití

Zředěný olej vetřete do srsti psa. Můžete je ředit buď destilovanou vodou, nebo neutrálním olejem, kterému se říká „nosný olej“ (mandlový, kokosový, hroznový). Proč? Esenciální oleje jsou velmi silné, a pokud nejsou zředěné, mohou podráždit nebo spálit kůži psa. Nosný olej je neutrální a pro pokožku bezpečný. Zředění esenciálního oleje pomáhá rozložit jeho účinky a je pro zvíře bezpečný.

Pes na louce
Při výrobě přípravků z esenciálních olejů je třebá dbát na jejich správné ředění. | Zdroj: Shutterstock

Obecně platí, že pro přípravu esenciálního oleje ve spreji zkombinujte přibližně půl šálku nosného oleje s celkem 12 kapkami esenciálních olejů. To odpovídá 0,5% ředění, takže je bezpečný pro psy všech velikostí, včetně těch nejmenších do 9 kg. Můžete použít 12 kapek stejného oleje nebo jich smíchat několik, což bude mít ještě silnější účinek. Pokud nechcete používat nosný olej, můžete místo toho použít půl šálku čisté či destilované vody. V tomto případě je nutné před použitím směs důkladně protřepat, aby se olej s vodou pořádně promíchal.

Upozornění

Některé z výše uvedených olejů jsou považovány za „horké oleje“ a může být nutné je dále ředit, aby nedošlo k podráždění pokožky. Oleje smíchejte v nádobě nebo lahvičce s rozprašovačema poté je lehce nastříkejte na srst psa. Následně vyčesejte nebo vetřete, případně nastříkejte na ruce a ručně vetřete. Zředěné éterické oleje nebudou tak silné, aby psa ohrožovaly, ale budou dostatečně silné na to, aby odpuzovaly hmyz. Stejný roztok můžete použít i jako přírodní repelent na svou kůži.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je běžnou součástí domácích léčivých přípravků. Je snadno k dostání, snadno se používá a obvykle je bezpečný pro jakékoli užití. Existují dvě možnosti použití.

Sprej proti hmyzu

K tomu potřebujete smíchat trochu jablečného octa v poměru 1:1 s vodou (půl šálku jablečného octa, půl šálku vody) v lahvičce s rozprašovačem. Protřepejte a nastříkejte na psa. Vůně by mu neměla vadit a je dostatečně zředěná, aby nedráždila kůži. Aplikujte ráno, než psa vypustíte ven nebo půjdete na procházku. Vůně by měla vydržet po většinu dne.

Přidání do vody

Věděli jste, že jablečný ocet funguje stejně dobře, pokud ho pes vypije? Pokud zkonzumuje trochu octa, projde jeho organismem a vyjde ven přes kůži, čímž vytvoří přirozenou bariéru proti blechám a klíšťatům. Než však psovi ocet do vody přidáte, měli byste nejprve vyzkoušet, zda mu nebude vadit. Smíchejte pár kapek octa s trochou vody a naneste psovi na jazyk. Pokud pes nereaguje negativně, pak mu přidání octa do vody nebude vadit. Pokud se mu to nelíbí (například dráždí jazyk), nepoužívejte ho, protože může být citlivý a ocet může zvířeti způsobit zdravotní problémy.

Pes pije vodu
Do psa je možné dostat jablečný ocet i skrz vodu. | Zdroj: Shutterstock

Pokud psovi chuť, vůně a přítomnost octa nevadí, přidejte mu trochu do misky pokaždé, když ji doplníte. Na litr vody přidejte zhruba lžičku octa. Není to mnoho, ale bohatě to stačí, aby se od zvířete držely blechy a klíšťata dál. Pokud si všimnete, že pes pije méně vody než obvykle, přestaňte ocet přidávat.

Domácí obojek proti klíšťatům a blechám

Další možností je výroba domácího obojku. K tomu potřebujete jen bavlněný či nylonový obojek a vybrané esenciální oleje. Jde o dobrou alternativa, pokud má pes citlivou pokožku. U této možnosti esenciální oleje neřeďte. Jelikož je nevtíráte do srsti psa, potřebujete silnější roztok, abyste mu poskytli plnou ochranu.

Obojek pro psa
Obojek je ověřenou a účinnou metodou, jak psa vochránit před klíšťaty. | Zdroj: Shutterstock

Smíchejte vybrané esenciální oleje a poté je pomocí kapátka, rozprašovače nebo vatového tamponu naneste na tu stranu obojku, která se nedotýká srsti. Oleje se vsáknou do materiálu obojku a vytvoří přírodní doplněk odpuzující blechy a klíšťata. Oleje aplikujte opakovaně, abyste udrželi vůni svěží.

Pravidelná kontrola

Bez ohledu na použité přírodní prostředky zůstává důležité, abyste pravidelně srst psa kontrolovali. Pečlivě ji prohlédněte zejména v oblastech, kde se klíšťata nejčastěji zdržují. Jde o uši, podpaží, mezi prsty a na krku. Pokud klíště najdete, opatrně ho odstraňte pinzetou a místo vydezinfikujte.

Fotogalerie

Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock