Chovatelství

Slepice, které se nudí? Zde je 6 tipů, jak jim navrátit ztracenou jiskru!

Slepice si většinou vystačí samy. Stačí jim dát krmivo, vodu, trochu prostoru a bezpečné místo k životu a snášení vajec – a budou spokojené.

spokojené slepice
Zdroj: Shutterstock

1. Ovocné a zeleninové pochoutky

Skvělým příkladem je dýně. Slepice se s ní dokážou zabavit celé hodiny! Rozřízněte ji na polovinu a vaše hejno ji postupně celou „vyčistí“ i se semínky. Dýně je přitom pro slepice neuvěřitelně zdravá.

Skvělým příkladem je dýně.
Skvělým příkladem je dýně. | Zdroj: Shutterstock

2. Vysoce proteinový koláč

Zahnat slepicím nudu pomohou i dobroty vyrobené svépomocí, a to z obilnin, ze semen a masa. Taková pochoutka na bázi ovesných vloček se dá nakrájet na porce a zamrazit, takže ji budete mít vždy po ruce. Je obzvlášť užitečná tehdy, když teploty venku prudce klesnou k nule. Podávejte ji na zem, aby si ji slepice mohly snadno zobat.

3. Dřevěná posilovna

Dopřejte slepicím možnost být alespoň kousek nad zemí. Pomůže to udržet jejich nohy v suchu a zároveň je to zabaví. Najděte staré kmeny stromů, palety, žebříky či desky – cokoliv máte po ruce. Staré dřevo je též ideálním útočištěm pro různý hmyz a červy, takže plní dvojitou funkci: slepice ho budou rády prohledávat, a lovit si tak další pochoutku!

Dopřejte slepicím možnost být alespoň kousek nad zemí.
Dopřejte slepicím možnost být alespoň kousek nad zemí. | Zdroj: Shutterstock

4. Prachová koupel

Tak jako pro nás sprcha jsou pro slepice důležitou součástí denní rutiny prachové koupele. Pomáhají jim zůstat čisté, zdravé a vypadat svěže! Může to být například přirozená prohlubina v zemi, kterou si slepice samy vyhrabaly – a všichni víme, že v tom jsou skutečné mistryně! Nebo můžete vyrobit vlastní prachovou koupel, díky které budou mít vyhrazené místo pro svoje „koupání“. Prachové koupele jsou zároveň velmi důležitým způsobem, jak přirozeně zabránit výskytu parazitů, jako jsou vši či roztoče. Kromě toho pomáhají slepicím zchladit se, když je horko. Horní vrstva půdy může být za horka teplá, ale když se slepice podhrabou a posadí o něco hlouběji, najdou tam chladnější půdu, ve které se mohou příjemně ochladit.

Tak jako pro nás sprcha jsou pro slepice důležitou součástí denní rutiny prachové koupele.
Tak jako pro nás sprcha jsou pro slepice důležitou součástí denní rutiny prachové koupele. | Zdroj: Shutterstock

5. Pastvinové boxy

V podstatě jde o květináče nebo nádoby na pěstování nebo dřevěné rámy, které jsou svrchu chráněné například zaječím pletivem. Semena (obilniny a různé zelené rostliny) v nich vyklíčí, a později vyrostou skrz síťovinu, takže slepice mohou zobat z čerstvého „bufetu“. Pletivo zároveň chrání kořeny trávy před hrabáním slepic.

Pletivo zároveň chrání kořeny trávy před hrabáním slepic.
Pletivo zároveň chrání kořeny trávy před hrabáním slepic. | Zdroj: Shutterstock

6. Houpačka z lan

Tato houpačka je skvělou cvičební pomůckou pro slepice, aby si zpevnily pařátky a dokázaly se lépe udržet na bidýlkách. Na její výrobu stačí dva kusy lana a dřevěná tyč nebo větev. Tento prvek je obzvlášť užitečný pro nohy a chodidla, které jsou často slabší než ostatní části těla ptáka. Houpačka jim pomůže zlepšit rovnováhu, zvětšit sílu a zabrání předčasnému opotřebení polštářků na spodní části pařátku.

Text: Jana Komadelova
Foto: Shutterstock, pinterest
Zdroj: Recepty prima nápadů