Chovatelství

Tajemství podvodní říše

Znáte pojem aquascaping? Jedná se o důmyslně navrženou podvodní říši, která do prostředí vašeho obývacího pokoje přináší klid a pocit radostné relaxace a harmonie.

Připravila: Elena Rathgeberová, upravil Oldřich Šimeček, foto: archiv

Od položení základů Takashi Amanem v osmdesátých letech minulého století si podvodní terénní úpravy (aquascaping) nacházejí další a další příznivce. Ale jak se tato estetická díla vlastně liší od zcela běžných akvárií?

Za prvé je nápadné to, že se používá mnoho konstrukčních prvků, tzv. „hardscapes”, a rostliny jsou ústředním prvkem v nádrži. Živočišná osádka – pokud nechybí úplně – není obvykle volena pro sebe samu, ale je zaměřena na podporu a dotvoření celkového harmonického dojmu z vodní krajiny. Kromě této neobvyklé rovnováhy představuje další zásadní rozdíl oproti konvenční péči o akvárium touha prezentovat přírodní dojem. To se však také liší od formálních zahrad v tzv. holandských akváriích. Nelze však zaměňovat „přírodní akvária”, vyžadující spoustu údržby, s nízko údržbovými „přirozenými akvárii”.

Základy

Aquascapes bezpochyby potřebují určitou míru angažovanosti a vybavení. Ale nebojte se, pro založení vodní krajiny se nepotřebujete ponořit ani do tajemných znalostí Dálného východu, ani platit vysoké částky za příslušenství. Nenechte se odradit, pokud vaše první pokusy nenaplní vaše představy. Ponaučíte se z chyb.

Začátečníkům se na začátku doporučuje realizovat poměrně snadné plány. Ujistěte se, že hardscapes (kořeny a kameny) stejně jako dekorativní dno (písek a štěrk) jsou vhodné (neuvolňují nežádoucí látky, kořeny nehnijí). Na začátku si vyberte rostliny, které se snadno udržují, a zvolte skromnou živočišnou osádku. Přidejte odpovídající počet rychle rostoucích rostlin, čímž předejdete problémům s řasami.

Jinak se řiďte svým estetickým cítěním. Hrajte si s různými strukturami a barvami rostlin, kořenů a kamenů. Přidejte zlatý hřeb, například malé hejno ryb nebo krevetek.  

Založení 

Ústřední bod

Existují různé možnosti skladby vodní krajiny jako takové. Všechny mají společné to, že ústřední bod by neměl být přímo na středu, ale mírně posunutý stranou. To vytváří harmonický a příjemný dojem. Barevné prvky nebo zrak přitahující struktury (například velký kámen, červená rostlina, rozvětvený kořen…) může sloužit jako poutavý bod. Menší nádrže by měly obsahovat pouze jedno poutavé místo. Jinak bude výsledek působit neklidným dojmem.

Optické vytvoření hloubky

Představuje další základní vodítko založení. Prostorové iluze můžete docílit mimo jiné scénickou výsadbou rostlin (malé, půdokryvné rostliny v popředí, velké solitérní rostliny spíše v pozadí). Zatímco tmavé rostliny s velkými listy by se měly umísťovat spíše po stranách, do středu se sázejí především světlejší jemné kadeřavé rostliny. Tím, že si pohrajete s kontrasty, zvýšíte dojem hloubky a vytvoříte rovnováhu i napětí.

Volná místa  

Jsou dalším důležitým stylistickým prvkem. Nádrž by neměla být přeplněna konstrukčními prvky ani rostlinami. Volné prostory vytvářejí klid, hloubku a šířku. Jsou navíc důležité pro druhově specifické návyky plavání ryb. Vyhněte se statické, přímočaré nebo přísně symetrické konstrukci. Vypadá nepřirozeně a nevyváženě. Kameny a kořeny by měly být osázené rostlinami, což vytváří přírodnější dojem.

Údržba

Po založení je klíčem k úspěšné a dlouhodobé vodní krajině pravidelná a pečlivá údržba nádrže – zahradničení. Hlavně rostliny s mnoha stonky potřebují časté zastřihávání (přednostně před částečnou výměnou vody).

Abyste na oplátku získali nádherně intenzivně vybarvené rostliny s vyváženým a silným růstem, musíte splnit základní potřeby rostlin. Všechny potřebují světlo pro fotosyntézu. Dostatečná intenzita světla je tedy zásadní. Barva světla se však může lišit v rámci určitých mezí za účelem sladění s požadovaným dojmem z vodní krajiny. Pro optimální a individuálně nastavitelné osvětlení lze doporučit technologii LED diod s mimořádně nízkou spotřebou energie. 

Vhodní pomocníci

Uhlík je základem života na Zemi. Nedostatek oxidu uhličitého je jednou z nejčastějších příčin nedostatečného růstu vodních rostlin. SERA CO2 hnojící systém zajistí rostlinám bezpečné a intenzivní zásobování touto základní živinou.

Dostatečnou úroveň některých parametrů lze zkontrolovat testy vody (např. SERA Fe-Test). Nicméně nedostatečné zásobovaní ostatními živinami lze často zjistit nepřímo skrze poškození (mimo jiné například draslík – nekrózy, malé černé tečky). Churavějící, bledé nebo špatně rostoucí rostliny mohou být také známkou nevyhovujících podmínek (špatná teplota nebo pH, nedostatečné osvětlení…) nebo chorob (plísně, viry…). Zde mohou pomoci přípravky SERA florena v případě rostlin upřednostňujících příjem živiny skrze listy a SERA florenette v případě rostlin upřednostňujících příjem rostlin skrze kořeny a zajistí základní zásobování vodních rostlin všemi důležitými živinami.

SERA systém produktů péče o rostliny zaceluje určité mezery v zásobování. Například můžete také hnojit své rostliny se SERA flore 1 carbo jako alternativním zdrojem uhlíku místo CO2 hnojícího systému. Kombinované použití s hnojícím systémem má také smysl. SERA flore 2 ferro pomáhá pokrýt zvýšenou potřebu železa například v případě atraktivních červených rostlin. Vzácné stopové prvky a podpůrné vitamíny v SERA flore 3 vital zajistí zvýšenou odolnost, a to zejména u náročných rostlin. 

Nízká nebo žádná živočišná osádka?

To společně s velmi silným růstem rostlin (silné osvětlení a CO2) často vede k nedostatku hlavních živin, jako jsou nitráty, fosfáty a draslík. V tomto případě pomáhá SERA flore 4 plant.

Pro všechny SERA produkty, pečující o rostliny, je charakteristická výborná kompatibilita pro bezobratlé. Nová komplexní skladba železa používaná v SERA florena a SERA flore 2 ferro zůstává velmi stabilní i pod vlivem silného UV záření.

Řasy se nemohou množit díky konkurenci efektivního růstu rostlin.

Všechny popsané konstrukční strategie a údržbová doporučení jsou vhodná i pro konvenční akvária. Proč by tedy i běžné společenské nádrže nemohly být také obohaceny základními estetickými nápady aquascapingu?

 Článek včetně fotografií naleznete v č. 1-2/2014