Chovatelství

Vřelé nahotinky

Křehký, zranitelný mimozemšťánek. Tak může někomu připadat kočka plemene sphynx. Dělí lidi na dva tábory – jedni si ji zamilují, druhým může připadat až odporná. Nic mezi tím.

Připravila: Helena Chvojková, foto: Štěpán Luťanský

kocka_paniChvilku poté, co jsme se usadili v obývák paní Dáši Vostré, přistála našemu fotografovi za krkem kočička. Hbitě a ladně přeběhla po své nové atrakci a pak ji opustila kvůli kamarádce jorkšírce. Stydlivostí a plachostí rozhodně neoplývala. „Naše kočičky jsou přátelské, zvyklé mít pořád někoho kolem sebe – nás, jorkšíry… Sphynxové nesmí být dlouho sami, to špatně snášejí, mohou z toho mít až psychickou újmu. Jsou to tvorové společenští,“ vysvětluje paní Dáša. Vida, tedy žádné odtažité studené krásky, ale vřelá stvoření závislá na svém pánovi. Když se osmělíte a položíte na ně ruku, dotýkáte se jemňoučkého hřejivého semiše. „Mají stabilně teplotu 39 stupňů. Musí si ji udržovat, a tak pořád jedí,“ dodává paní chovatelka. Ke stravě tady má slušnou rodinku: pět holek a dva kluky plamene sphynx a k tomu ještě devona a devonku.

Kočka není pes

U paní Dáši to začalo jako u spousty jiných chovatelek nevinně. Před třemi lety si pořídila první kočku plamene sphynx, k ní po čase společnici a pak už spadla do profesionálního chovatelství. „Já jsem si naivně myslela, že s kočičkou to bude jako s pejskem. Když budu chtít, tak nakryju, když ne tak ne. Pak jsem zjistila, že sphynxové se mrouskají od šesti měsíců a třeba každých 14 dní, což je hrůza. Proto taky doporučujeme kastraci, když někdo chce mít kočičku jen jako mazlíka. Jinak by totiž byla nešťastná ona i její majitelé, protože tyhle kočky pak v noci řvou.“ Chovatelé to mají o něco horší, musejí to vydržet. Částečným řešením je antikoncepce, aby se dostálo plánované reprodukci, konkrétně třem povoleným vrhům za rok. Místní služebně nejstarší kočka s domáckým jménem Meggy momentálně patřila k těm šťastným a vyvoleným, neboť byla vyslaná za fešákem. Přemrouskávala totiž tak strašně, že už hrozilo, že by to mohla odnést zánětem dělohy, a to by pak znamenalo kastraci.

kocka_vyskaPěkně ses vybarvil

Meggy je v chovu trochu exot, protože má lehounkou srst. To je u sphynxů povolené, přesto se však někteří pravověrní chovatelé na ni koukají skrz prsty. Je dobře rozpoznatelná díky své kresbě. Jinak tohle plemeno klame tělem, protože se vybarvuje až do dvou let, takže je dlouho velkou neznámou, jakou barvou se zvíře bude pyšnit. „My jsme ale chtěli vědět dřív než za dva roky, jakou vlastně mají naše chovné kočky barvu, a tak jsme si ji nechali určit pomocí genetických testů. Díky tomu nám bylo jasné, co můžeme od toho kterého spojení očekávat,“ říká paní Dáša.

Jejím snem, a také její dcery, která jí vydatně pomáhá, je nejen v jejich chovné stanici „dělat“ koťata, ale chtějí mít vlastní linii. A tak si k vlastní kočičce nechali i svého kocourka a budou je křížit.

Jsou to velcí mazlilové

Krycí kocour domácky zvaný Cabíček, který přebývá v separaci se svým kocouřím parťákem, aby mu nebylo smutno, se nám taky přišel předvést, a to v celé své parádě. Proti tříkilovým kočkám je to pěkný, pětikilový macek. Je si dobře vědom své role, a tak občas dělá naschvály. Z trucu přehlíží záchod a taky s kolegou občas značkují. „Když se kocouři vykastrují včas, ještě než začnou značkovat, tak s nimi nejsou problémy. My jsme nechali vykastrovat kocourky asi v sedmi osmi měsících, a pak z nich byli báječní mazlíci. U tohoto plemene jsou samci mazlivější a vytrvalejší ve své přízni než kočičky, u kterých hrají svou roli hormony,“ podotýká paní Dáša. Kocourka by taky doporučila všem, kteří by si sphynxe chtěli pořídit jen tak pro radost. Jen pro zajímavost – cena mazlíka se pohybuje mezi 10 až 15 tisíci korun. V Rusku a na Ukrajině, kde sphynxové „letí“, by ale přišel až na 2000 euro. Obecně jsou shynxové ale velcí mazlilové všichni, holky i kluci, pokud jsou z dobrého chovu, dobře vedení a nebyli v mládí nějak extrémně vystresovaní nebo jinak postižení.

Důvěřuj i prověřujkocka3

Paní Dáše se hned na začátku její chovatelské kariéry vymstilo, že si náležitě neprověřila chovatelskou stanici, z níž nakoupila kočku. Dostala zvíře nesocializované, které dovede být i agresivní. Naštěstí její potomci toto nepodědili. Takže všem začátečníkům doporučuje si před koupí chovatele proklepnout. Také se vyplatí si zajít na nějakou výstavu, protože tam chovatelé nechodí jen honit tituly, ale také si vyměňují informace, zkušenosti. Naopak zase když ona sama svoje kočičí mimina prodává, tak se zajímá o to, do jakých rukou jdou. „Ideální je, aby případní zájemci přišli napřed na jakousi informativní schůzku, kde se navzájem poznáme. Pak teprve je dobré se rozhodovat dál. Setkání může být užitečné ale i z jiného důvodu. Nedávno se nám stalo, že přišel jeden pán, naše kočka se o něj otřela a jemu v mžiku naskákaly červené skvrny na krku. Byl alergik a tyhle kočky, i když by se to nezdálo, nemusí být pro alergiky zrovna nejvhodnější.“

Ve Francii se nekoupou

Sphynx se na rozdíl od jiných koček musejí koupat. Potí se totiž jako každý z nás, a tak se jednou týdně ne příliš ochotně podrobí očistné proceduře v umyvadle. V pH neutrálním šamponu se omyje, pak se osuší a následuje důkladné čištění uší i drápků a jejich stříhání. „Nedávno jsme byli na světové výstavě ve Francii a tam na nás koukali jako na blázny, že ještě kočky koupeme ve vodě. Oni je tam jen mažou olejem a pak přebytek setřou. Já ale pořád vyznávám klasiku – koupat už odmala a krém používat jen v létě, opalovací. V tom je tahle kočička člověku blízká, i ona se může na sluníčku spálit,“ podotýká paní Dáša.

Extra tip

Tráva pro kočky

Kočky potřebují trávu pro dobré zažívání a jako zdroj vitamínů, minerálů a vlákniny. Především během dlouhé zimy by měl proto každý majitel kočky myslet na výsev trávy.

Postupuje se následovně: Vysejte do misky nebo květináče na vyšší vrstvu substrátu semena a umístěte je na světlém místě. Pro pravidelnou konzumaci se vyplatí vysévat opakovaně ve dvou až třítýdenních intervalech. Semena velmi brzy klíčí, jen nesmíte zapomenout na pravidelnou zálivku, protože klíčky rychle zasychají. Doporučuji proto zakrýt čerstvě oseté misky mikrotenem nebo igelitem a zabránit prudkému výparu. Kočkám nechte k misce volný přístup, samy se budou chodit „pást“. Na pastvu je můžete pustit v okamžiku, kdy výška porostu dosáhne zhruba 5 cm. Pro výsevy se nejlépe hodí ječmen, který velmi dobře klíčí a rychle roste. Spotřeba osiva bývá poměrně malá, takže z jednoho sáčku lze osít dvě misky o průměru 10 cm.

-ld-

Článek z RPN č. 1-2/2011