Chovatelství

Ztráta domácího mazlíčka: Jak se s tím vyrovnat? 7 rad, jak se přes to přenést

Ten pocit, když odejde milované zvíře, které bylo částí vaší každodennosti tolik let, dokáže obrátit život vzhůru nohama. Není divu – byl to němý svědek všech vašich životních milníků. Proseděl s vámi noci nad skripty na vysoké, trpělivě poslouchal nadávky na nového šéfa a byl tou jedinou jistotou, když se rozpadl váš vztah. A najednou zmizí. Ten prázdný pelíšek v rohu obýváku? Pokaždé, když jdete kolem něj, cítíte, jak vám vlhnou oči, ať se snažíte sebevíc.

Zdroj: Shutterstock

Ztráta domácího mazlíčka může být pro mnoho lidí stejně bolestivá jako ztráta člověka. Nikdo by proto neměl zlehčovat zármutek, který cítíme, když odejde čtyřnohý přítel. Proto jsme se rozhodli podělit o několik poznatků, které vám mohou pomoct projít tímto těžkým obdobím.

Dovolte si truchlit

První a nejdůležitější rada – nebraňte se svým emocím. Někteří lidé ve vašem okolí možná nepochopí, proč tolik truchlíte „jen kvůli zvířeti“. Hlavně si nenechte nikým namluvit, že váš smutek není oprávněný. Ten tvor, co s vámi sdílel domov, byl víc než zvíře – byl to člen rodiny, který vám dával pocit štěstí každý den.

Když nadejde den, kdy vás navždy opustí, dopřejte si dva dny mimo práci. Potřebujete čas na smutek, na to si zvyknout, že už tu není. Potřebujete čas, abyste se vyplakali a uspořádali myšlenky. Věřte, že je to správné rozhodnutí – do práce se pak vrátíte mnohem klidnější a schopni se soustředit.

Rituály pomáhají

Pro mnoho lidí je důležité se se svým mazlíčkem důstojně rozloučit. Ať už si vyberete kremaci, pohřeb na zahradě nebo jiný způsob, rituál rozloučení může poskytnout jistý pocit uzavření.

Hezký způsob, jak se rozloučit, je zasadit na zahradě strom a pod něj uložit urnu s popelem. Tento strom vám tak bude neustále připomínat, že život pokračuje dál v jiné formě – v listech, které ševelí ve větru, ve stínu, který poskytuje za horkých letních dnů.

Důležité se se svým mazlíčkem důstojně rozloučit.
Důležité se se svým mazlíčkem důstojně rozloučit. | Zdroj: Shutterstock

Vzpomínky uchovejte

Fotky, obojek, hračky – všechny tyto věci mohou zpočátku vyvolávat bolest, ale postupem času se stanou cennými připomínkami krásných chvil. Vytvořte si malý památník – fotoalbum s nejhezčími snímky a krabičku s obojkem a ID známkou.

Některým lidem pomáhá napsat dopis svému mazlíčkovi, ve kterém vyjádří vše, co k němu cítili a za co jsou vděční. Může to znít zvláštně, ale funguje to jako terapie.

Mluvte o svých pocitech

Sdílení zármutku s někým, kdo chápe vaši bolest, může být úlevné. Ať už je to přítel, který také miluje zvířátka, nebo online skupina pro truchlící majitele zvířat – mluvení o vašich pocitech je léčivé. Majitelé mazlíčků jsou navíc velmi chápaví, a empatičtí, co se těchto těžkých ztrát týká. Nemusíte jim nic vysvětlovat – prostě vědí.

Mluvte o svých pocitech
Mluvte o svých pocitech. | Zdroj: Shutterstock

Buďte laskaví sami k sobě

Zármutek vyčerpává fyzicky i psychicky. Dopřejte si odpočinek, dobré jídlo a čas pro sebe. Zármutek nemá časový harmonogram – někdo se přes ztrátu přenese za pár týdnů, jinému to trvá měsíce.

Když vám bude nejhůř, zkuste si zajít třeba na masáž a dlouhou procházku lesem. Jsou to sice malé věci, ale pomohou vám cítit se lépe aspoň na krátký okamžik.

Co s ostatními mazlíčky v domácnosti?

Pokud máte doma další zvířátka, mějte na paměti, že i ona mohou truchlit. Změna rutiny a absence známého společníka je může znejistět. Dopřejte jim proto extra pozornost a lásku.

Pokud jste doma měli kočičky dvě, může se stát, že po odchodu svého společníka začne odmítat jídlo (to může trvat i po dobu několika dní). Věnujte jí proto více své pozornosti – hrajte si s ní a častěji ji hlaďte. Tato blízkost prospěje vašemu i jejímu zotavení z této bolestné ztráty.

Věnujte jí proto více své pozornosti
Věnujte jí proto více své pozornosti. | Zdroj: Shutterstock

Kdy uvažovat o novém mazlíčkovi?

Tato otázka nemá univerzální odpověď. Mnozí z nás potřebují delší čas, než dokážou znovu darovat svou náklonnost dalšímu zvířeti po ztrátě milovaného mazlíčka. Jiní nacházejí útěchu právě v přijetí nového chlupatého kamaráda.

Důležité je uvědomit si, že nový mazlíček nenahrazuje toho ztraceného – je to nový vztah, nové přátelství. Pokud se tedy rozhodnete, že si po půl roce od smrti pořídíte kotě z útulku, tak je jasné, že se rána nezacelí úplně, ale kočička vám přinese do života novou radost.

Poslední myšlenka

Bolest ze ztráty milovaného mazlíčka je daň za lásku, kterou jste společně sdíleli. A přestože je ta daň vysoká, stojí za to. Ty roky bezpodmínečné lásky, společných zážitků a tiché podpory stojí za každou slzu.

Čas opravdu léčí, i když jizvy zůstávají. Jednoho dne zjistíte, že vzpomínky na vašeho mazlíčka vyvolávají spíše úsměv než slzy. A to je ten moment, kdy víte, že jste prošli tím nejtěžším obdobím zármutku.

Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Kniha – The Loss of a Pet: A Guide to Coping with the Grieving Process When a Pet Dies od Wallace Sife
Kniha – Goodbye, Friend: Healing Wisdom for Anyone Who Has Ever Lost a Pet od Gary Kowalski
Kniha – Coping with Sorrow on the Loss of Your Pet od Moira Anderson Allen
Kniha – Going Home: Finding Peace When Pets Die od Jon Katz
Kniha – Grieving the Death of a Pet od Betty J. Carmack