Dílna a hobby

7 jednoduchých tipů pro domácí kutilství

Každému se sejdou dobré rady a inspirace do domácnosti. Proto jsme si je pár pro vás připravili.

domácí kutilství

1 Květináče z palet

Další inspirací od našeho čtenáře Jara pro vás jsou květináče, které si opět vyrobil sám z dřevěné palety. Z jedné uděláte dva. Pokud mají být tmavší, buď je napustíte olejem, nebo natřete lazurou. Připevněné na kamenný obklad a vysazené žlutými maceškami vypadají moc hezky.

2 Svislá zahrada

Jelikož je v módě „urban gardening“, tedy městské zahradničení, při němž lidé více důvěřují zelenině vypěstované na balkóně ofukovaném spalinami z automobilových motorů než vypěstované na polích otrávených pesticidy, nemálo z nás se snaží vypěstovat si vlastní úrodu.

Takovouto zahrádku si můžete postavit i tam, kde není ani kousek volné půdy, ba dokonce ani svislá stěna. Potřebujete jen žebřík, který jste od posledního malování nevyužili možná i dva roky, a pár větších plastových lahví. Není to raketová věda a zvládne ji každý, kdo si umí zavázat tkaničky na botách. Do lahví uděláte obdélníkové otvory v podélném směru, naplníte je zeminou, přivážete je k příčkám žebříku a vysadíte rostliny, jaké se vám zalíbí. A potom už jen zaléváte a čekáte na sklizeň.

domácí kutilství

3 Suchý strom

Co udělat se suchým stromem u domu? Samozřejmě je nutné ho pokácet, a pokud se dá, kořeny vykopat a vyjmout, abychom půdu mohli obdělávat. Z uhynulého stromu získáme přinejmenším dobré dřevo na topení. Není však nutné spěchat, a když se vám zalíbí, můžete strom využít na zavěšení květináčů, čímž si zkrášlíte dvůr. Tak nám to napsala paní Gitka. Předtím je však nutné ořezat korunu, protože suché drobné větvičky působí spíše skličujícím dojmem. I uschlý strom může ještě získat zelenou „korunu“.

domácí kutilství

4 Zpevněné záhony

Při rytí a okopávání zahrádky máte v zásadě dvě možnosti. Můžete ji zrýt celou a potom hráběmi a motykou vytvářet různě velké záhony či násypy. Mezi nimi zůstávají rýhy, tedy cestičky, po nichž chodíte, abyste se při obdělávání nebořili do měkké hlíny, ale chodili po udupané půdě.

Jinou cestou se vydala naše čtenářka Gitka s manželem, když si zhotovili takovéto ohrazené záhony (hrady), které svou pevnou strukturu neztrácejí během několika let. To umožňuje i vytvoření trvalejších chodníčků, buď z desek, zatravňovacích dlaždic, nebo kamenných „šlapáků“, a v konečném důsledku pohodlnější chození i práci v zahrádce.

domácí kutilství

5 Domček pro děti

Kdybych měl o 45 let méně, při pohledu na tento nadzemní domeček by se mi věru rozbušilo srdce! Co všechno by se tu dalo podniknout s kamarády! Bunkr, hra na vojáky, strážná věž, dobývání Bastily, objevování nových světadílů či klubovna denně obývaná samými dobrými kámoši. Takovýmto argumentům pravděpodobně neodolali naši čtenáři, kteří svým vnoučatům vytvořili na stromě místo pro každodenní dobrodružství.

domácí kutilství

6 Víceúčelové křeslo

Kdo by si byl pomyslel, že z přepravní pomůcky se jednou bude vyrábět i nábytek?! Možnosti dřevěných palet však ani zdaleka nejsou ohraničené. Jsou tak geniálním materiálem, že se z nich dá vyrobit vždy něco nového. Podívejte se na toto křeslo, které si vyrobil náš čtenář Jarda. Víceúčelové křeslo, lehátko a štokrle slouží na odpočinek ve všech rozložitelných polohách. Levné a skladné, takže ho můžete mít i v zahradě.

domácí kutilství

7 Loď z palet a lahví

Dalším materiálem, z něhož se dá vyrobit všechno, takříkajíc od koštěte až po domek, jsou PET lahve (z polyetylentereftalátu). Tento plast se řadí mezi tzv. lineární polyestery. Vyznačuje se dobrou pevností, chemickou a tepelnou odolností (do 70 °C). Hlavní předností pro ty, kteří rádi vymýšlejí nové věci, je však ta skutečnost, že při troše úsilí lze nasbírat stovky těchto lahví zadarmo (zatím). Veslaři na obrázku se rozhodli zkombinovat dva recyklovatelné materiály století – palety a PET lahve – při stavbě svérázného plavidla, které uveze až čtyři lidi.

domácí kutilství

Text: Stanislav Botur
Foto: archív redakce, isifa/Shutterstock


Napište nám

Máte osvědčený zlepšovák? Ukažte svou vychytávku i ostatním čtenářům!
Tipy posílejte na poradnarpn@jagamedia.cz