Advent za dveřmi
Pokud jste na tom s časem špatně, jak už tomu před Vánocemi někdy bývá, můžete si samozřejmě věnec nechat vyrobit v květinářství, ale většinou je jeho výroba pomyslnou startovní čárou k o něco klidnějšímu období v roce.
I začátečník si poradí s věncem vyvazovaným, při jehož výrobě si většinou vystačíte už s tím, co máte doma a roste na zahradě nebo co můžete dohledat při procházce po lese. Základem je slaměný korpus, ale lze použít i polystyrenový nebo si ho jednoduše svažte „v ruce“ z několika vrbových nebo březových prutů.
Aby byl věnec zajímavý, snažte se kombinovat větvičky různých druhů dřevin. Jako základ poslouží větvičky zimostrázu, které vypadají dobře i po uschnutí. Protože je ale tento keř výrazně aromatický, a bohužel ne úplně příjemně, radši ho doplňte aromatickou borovicí či jalovcem a přidejte stálezelený břečťan i s mladými plody.
O příjemnou sváteční vůni se ale postarají také větvičky šalvěje nebo tymiánu. Výhony opadavých dřevin ale mohou vypadat také zajímavě, zvláště pokud mají barevnou kůru nebo je pokrývá lišejník, jak tomu bývá například u suchých větví bezu. Barevné oživení pak zajistí větvičky s plody, ideální bude hloh nebo třeba růže mnohokvětá.
Všechny rostliny si před vázáním zkraťte na délku asi 8 cm, pokud budou delší, věnec nabyde na obvodu a nebude tak hustý. Doplňky laďte „tón v tónu“ anebo odstíny trochu více prokombinujte. Svíčky s metalickým povrchem budou tematicky navazovat na třpytivé doplňky, které celý věnec rozzáří ve světle svíček.
Věnec může vypadat pokaždé úplně jinak. Třpytivé doplňky mu dodají nádech luxusu, přírodní materiály zase vytvoří atmosféru útulného venkova a ze slaměných ozdob vytvoříte věnec tradiční, který vyráběly možná i vaše babičky.
Fotopostup jak na výrobu věnce
1 Ze zahrady si přineste stálezelené větvičky jehličnanů i listnáčů, rostliny s plody, připravte si slaměný korpus, zahradnické nůžky, kleště, drátek, svíčky a další floristické doplňky.
2 Drát několikrát v jednom místě omotejte kolem korpusu, aby se pevně uchytil. V ruce si vytvořte menší svazek ze směsi větviček, který pak přitiskněte na plocho ke korpusu a zajistěte drátkem.
3 Do svazků postupně přidávejte různé rostliny, aby nebyl věnec v celé délce úplně stejný. Dobrou volbou budou i stálezelené bylinky nebo lišejníkem pokryté větvičky bezu.
4 Poslední svazek rostlin zastrčte pod ten, kterým jste začínali a několikrát místo omotejte drátkem tak, aby nebyl konec vázání vidět. Drát můžete nakonec prostrčit korpusem, aby se úvazek nerozvázal.
5 Na věnec rozmístěte bodce na svíčky, zajistit je můžete ještě tavnou pistolí, aby po instalaci svíček nedocházelo k jejich vyvrácení.
6 Rozmístěte připravené svíčky, ani tady není nutné dodržet úplnou uniformitu. Věnec bude zajímavý třeba tehdy, když se jedna svíčka bude barevně lišit.
7 Na věnec pak tavnou pistolí přidělejte všechny floristické doplňky, dobrou volbou budou dekorace s tradičními tvary jako třeba hvězdy, koule, umělé plody.
8 Pokud věnec vážete několik dní před začátkem adventu, nechte ho ještě v chladnu, větvičky zůstanou mnohem déle čerstvé a sytě zelené.
Galerie
Text, foto a realizace: Lucie Peukertová
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů