Dílna a hobby

Hnědobílá romance

Proměňte starý otlučený džbánek a hrníček opět ve výrazné kousky s příjemnou patinou, která nechává prosvítat světlé tóny. Váš interiér tak dostane nový rozměr.

 

Připravila: Lucie Dvořáková  Foto: autorka

Co budeme potřebovat:

starý džbánek, hrníček nebo jinou starou keramiku

plastickou modelovací hmotu schnoucí na vzduchu

jakékoliv  předměty, které budeme do hmoty obtiskovat (zde kovová úchytka na nábytek a knoflík ve tvaru kytičky)

světlejší a tmavší hnědou akrylovou barvu

štětec, nůžky a hadřík

krajka a provázek v krémové barvě

tavící pistoli

Jak postupujeme:

Keramiku omyjeme vodou s jarem a necháme usušit. Aby nově vyrobený povrch dobře držel, je třeba podklad dobře odmastit. Pak si připravíme plastickou modelovací hmotu a část ji na renovovaný předmět položíme. Prsty se snažíme hmotu postupně roztahovat po celém povrchu předmětu. Její tloušťka nemusí být na všech místech stejná, výrobek tak bude v konečném výsledku působit atraktivněji (měla by být zhruba od 0, 3 – 0, 5 cm). Platí, že čím silnější vrstvu vytvoříme, tím strukturovanější povrch bude. Ouško na džbánku uděláme raději nakonec, neboť hmota rychle schne a na tomto místě by byla suchá dříve, než bychom ji stihli motivy nazdobit. Pracujeme rychle, v případě, že se hmota na prsty lepí, pokropíme ji vodou. Lepší je však vybrat nelepivou, s takovou se pracuje mnohem lépe. Pomocí jakéhokoliv předmětu vytlačíme do hmoty motivy. Tam, kde jsme ji nanesli větší vrstvu, můžeme předmět zatlačit hlouběji – vytvoří se tak plastičtější motiv. Jako první jsem zvolila úchytku na nábytek. Pak k obtiskování použijeme menší předmět – v tomto případě knoflík, opět ve tvaru kytičky, kterým vyplníme mezery mezi většími obtisky. Stejně postupujeme také u hrníčku. Jednotlivé předměty je třeba hmotou obalovat a zdobit postupně, protože tyto hmoty většinou rychle schnou.

Jakmile máme předměty nazdobené, necháme do druhého dne hmotu vytvrdnout. Pokud zjistíte, že se vám některé části nepovedly a vyčuhují více, než potřebujete, jednoduše je odřízněte ostrým nožem nebo zbruste smirkovým papírem. Pomocí štětce nepatinujeme předmět světlejším odstínem hnědé barvy. Postupujeme tak, že štětcem nabereme pouze malé množství barvy, přebytečnou barvu otřeme do hadříku a jemně naneseme na předmět. Na štětec moc netlačíme, jen tak, aby se obarvila vystouplejší místa povrchu, jehož struktura tak krásně vynikne. Pokud chcete nechat prokouknout i strukturu níže položených obtisků, na štětec mírně přitlačte. Vše záleží na fantazii a vkusu. Stejně postupujeme i s tmavě hnědou barvou. Rovněž ji nanášíme podle potřeby, ale jen tak, abychom nezakryly již nanesenou světle hnědou barvu. Nakonec předměty ozdobíme krajkou v krémové barvě, kterou připevníme pomocí tavící pistole. Do horní vnitřní části džbánku můžeme nalepit tenký provázek v téže barvě.

Extra tip:

Touto technikou je možné zrenovovat předmět v podstatě z jakéhokoliv materiálu. Plastické hmoty velmi dobře drží nejenom na keramice, porcelánu nebo skle, ale také na dřevu, umělé hmotě nebo na plechu.

Článek z č. 10/2012 časopisu Recepty prima nápadů.