Dekorace z větví a větviček
Z obyčejných větví můžete vyčarovat hned několik zajímavých vánočních doplňků:
Mini vánoční stromeček
Nasbírejte větší množství větví a větviček různých velikostí, které zbavte venkovních nečistot a nechejte je uschnout. Poté je můžete natřít bílou, zlatou nebo stříbrnou barvou, záleží na tom, do jakých tónů chcete mít laděné dekorace, nebo je nechat v jejich přirozené podobě.
Větvičky potom sestavte podle jejich velikosti od nejmenší po největší do podoby malého vánočního stromečku. Samozřejmě bude třeba přesnou délku větviček upravit s pomocí zahradnických nůžek, aby byl tvar stromečku co nejpřesnější. Jednotlivé větvičky potom spojte tenkým zahradnickým nebo včelařským drátkem tak, aby držely hezky pohromadě.
Výsledný stromeček potom můžete dozdobit drobnými ozdobami – slaměnými, papírovými sněhovými vločkami, sušeným ovocem, perníčky které připevníte tavící pistolí nebo provázkem.
Jednodušší podoba stromečku pak vznikne, když použijete méně, ale o to silnějších větví, které pod sebou pospojujete a dozdobíte.
Vánoční větev
V tomto případě vám bude stačit jedna větší větev, kterou ke stropu zavěsíte například s pomocí lana nebo silnějšího přírodního provázku. Dekoraci tedy můžete umístit například nad stůl, do místnosti s vyššími stropy, nad schody nebo jen tak ke zdi.
Abyste jí dodali tu správnou vánoční atmosféru, ozdobte větev zelenými neopadavými větvičkami (nejlepší jsou ty jedlové) a zavěste na ní šišky, slaměné ozdoby a světýlka.
U téhle dekorace je pak skvělé to, že si ji můžete přizpůsobit podle sezóny. Na Velikonoce přidejte kraslice, na podzim barevné listí, bobule a stálezelené rostliny, a po zbytek roku na ní klidně mohou zůstat světýlka.
Kouzlo šišek
Ze šišek můžete vyčarovat hned celou řadu zajímavých a krásných výrobků. Vyrazte tedy do přírody a domů si přineste bohatou zásobu šišek nejrůznějších velikostí.
Než se pustíte do šiškového tvoření, je třeba je pořádně očistit, případně i trochu vybělit – získají moc pěknou patinu. Šišky v tomto případě stačí dát do kbelíku s vodou, přidat Savo a nechat je v roztoku celý den. Potom je vyndejte a nechejte pořádně uschnout. Jakmile budou suché a hezky otevřené, citlivě je dočistěte zubním kartáčkem.
Šišková mísa
Šišky můžete “jen tak” položit do dřevěné, skleněné nebo kameninové mísy a dozdobit je zelenými větvičkami, baňkami a dalšími dekoracemi. A jestli chcete svůj domov i provonět, kápněte na ně trochu oblíbeného esenciálního oleje (např. borovicového, eukalyptového nebo levandulového).
Šiškové “baňky”
Udělejte na šišce v její horní části s pomocí tenkého drátku závěsné očko, ke kterému připravíte dekorační stuhu s malou mašličkou. Vznikne tak originální “baňka”, kterou můžete pověsit jak na vánoční stromeček, tak na výše zmíněnou vánoční větev.
Šiškový věnec a koule
V tomhle případě si vezměte k ruce i jednu nepřírodní součást, a to polystyrenový korpus (ve tvaru věnce a ve tvaru koulí). Na druhou stranu vám díky němu pod rukama vznikne dekorace, která vám bude domov zdobit dlouhé roky.
Tip: Pokud nemáte po ruce dostatečně malé šišky, poslouží vám stejně dobře lískové oříšky, žaludy nebo šípky.
Mini šiškové stromečky
Roztomilým nápadem je vytvoření “šiškového lesa”. Stačí vzít různě velké šišky, postavit je vedle sebe nebo do vyčištěných a upravených kalíšků z vyhořelých čajových svíček a proložit zelenými větvičkami. Případně můžete dát na vrcholek každé šišky i malou vánoční hvězdičku nebo andílka.
Rozdělte si šišky podle velikosti a s pomocí tavící pistole je přilepte na korpusy. Malé šišky se hodí pro výrobu šiškových koulí, které můžete položit do mísy, nebo jim udělat závěsné očko a pověsit si je, kam bude libo. Větší šišky připevněte na korpus věnce, který si potom pověsíte například na vchodové dveře.
Koření a sušené ovoce pro voňavé svátky
Kdo by neznal sušené plátky pomeranče nebo plátky jablíček. Zkuste je letos ale trochu ozvláštnit. Třeba přidáním hvězdičky badyánu. Moc hezky také vypadají závěsné svazky několika tyčinek celé skořice, na které zase můžete připravit kolečko pomeranče. Skořici také můžete připevnit kolem větší svíčky, která ji při zapálení hezky rozvoní. Jen nezapomeňte na nehořlavou podložku a svíčku nikdy nenechávejte bez dozoru”.
Ze sušených plátků pomerančů nebo šípků si pak klidně udělejte i celý řetěz, kterým ozdobíte vánoční stromeček, parapet nebo sváteční tabuli.
A co třeba celý pomeranč prošpikovaný hřebíčkem? Krásně voní a ještě lépe vypadá! Zvlášť, když do pomerančové kůry navíc vykrojíte i nejrůznější ornamenty.
Děti pak bude určitě bavit výroba malých ovocných panáčků – stačí vzít špejle, sušené švestky, meruňky a křížaly a pustit se do toho. Takového panáčka pak jednoduše umístíte na vrchol jablka a postupně si na něm můžete i pochutnat. Jedná se mimochodem o tradiční ozdobu našich babiček a prababiček, které se říkalo např. “Ježíšek”.
Stále zelené voňavé větvičky
Domov nám na svátky může provonět nejen vánoční stromeček, ale také neopadavé zelené jedlové větvičky. Ty už jsme zmínili v několika případech výše. Jejich využití je opravdu velmi všestranné.
- Můžete si je dát do vázy nebo džbánu,
- vyrobit z nich závěsné ozdobné svazky na záclony i pod lustr,
- použít pro výrobu běhounu na sváteční tabuli,
- nebo do stojací dekorace, kterou vyrobíte s pomocí suché dekorační pěny na květinové vazby.
Velmi pěkně vypadají také kombinace jehličnatých větviček s:
- cesmínou
- eukalyptem
- jmelím
- vřesem
Text: Bára Kocmánková
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů