Dílna a hobby

NATÍRÁME KOVOVÉ POVRCHY

OCELOVÉ KONSTRUKCE, plechové střechy, žlaby, okapy, vrata, KOVOVÉ PLOTY A DALŠÍ venkovní kovové předměty musí být UPRAVENY NÁTĚREM. Nátěr ZLEPŠUJE VZHLED předmětů, ale také chrání před korozí. Pro venkovní úpravu kovů se používají vícevrstvé ANTIKOROZNÍ NÁTĚRY, a to buď na očištěný povrch, nebo přímo na původní barvu.

Příprava kovového podkladu se týká pouze starších předmětů a objektů, které vyžadují péči před aplikací krycí barvy. Největším nepřítelem kovových předmětů je rez. S tou se dá skoncovat buď mechanickou či chemickou cestou, případně kombinací obojího.

JAK ODSTRANIT REZ

Mechanicky: hrubou a volnou rez odstraníte ocelovým/drátěným kartáčem, hrubým brusným papírem či použitím brusky, případně elektrické vrtačky se speciálním nástavcem – drátěným kotoučem nebo nástavcem s pryžovým kotoučem a brusným papírem. Brusný papír volíme s větší zrnitostí, přičemž na kov se nejedná zcela doslova o papír, ale spíše o plátno. Nejvhodnějším typem brusek pro opracování kovu jsou úhlové brusky. S nimi lze snadno dělit nebo brousit materiály z kovu, přičemž pro odstranění rzi se využívají lamelové či drátěné kotouče. Při výběru úhlových brusek se řiďte kvalitou jejich zpracování a výkonem. Dalším kritériem je také jejich váha pohybující se většinou v rozmezí od 1,5 kg až do 6 kg.

Chemicky: zbytky rzi či místa pouze lehce postižená rzí lze ošetřit odrezovačem. Pro odstranění se používají buď oplachové, nebo bezoplachové odrezovače. Při silném zkorodování je nutné nátěr odrezovačem opakovat 2x či 3x. Působení odrezovače se projeví vznikem modročerného zbarvení na povrchu předmětu. Po jejich aplikaci a uplynutí reakční doby (cca 30 minut) je dobré povrch opláchnout vodou – v případě, kdy oplach nemůžeme provést, otřeme povrch hadrem od reakčních produktů a nečistot.

SYNTETICKÉ NEBO VODOU ŘEDITELNÉ

Vodou ředitelné barvy: specifika barvy jsou shodná jako u barev na dřevo, kdy se především díky své elastičnosti hodí na plochy, které čelí extrémním jevům. Příkladem jsou pozinkované okapy či střechy nebo ploty, které se působením slunce či mrazu roztahují a smršťují, na což by měl reagovat i nátěr. V opačném případě by popraskal a ztratil svůj ochranný význam.

Syntetické barvy: jsou odolné vůči působení povětrnostních vlivů, nicméně jejich pružnost nedosahuje takových kvalit jako u vodou ředitelných nátěrů. Dle potřeby je možné ředění ředidlem.
Barvy na kov dále pak dělíme na základní/podkladové nátěry a vrchní/krycí nátěry. V současnosti se můžeme setkat stále častěji s jednovrstvými barvami 2v1 či 3v1, tzv. Jednošichtovkami.

Základní/antikorozní barva: aplikuje se na očištěný, odmaštěný kovový povrch zbavený rzi. Spojuje v sobě antikorozní vlastnosti se schopností barevného ucelení podkladu před aplikací vrchní barvy. Dalšími vlastnostmi jsou výborná přilnavost, lehká přetíratelnost a rychlé zasychání. V současnosti jsou však vytlačovány jednovrstvými barvami 2v1 či 3v1.

Vrchní barva: krycí barva plní především estetickou a ochrannou funkci kovových povrchů. Vybírat lze z mnohých barevných variant. Natírá se zpravidla ve dvou vrstvách – mezinátěr a vrchní nátěr.

Jednovrstvé – 2v1/3v1: tyto barvy obsahují jak základní, tak i vrchní nátěr, díky čemuž šetří čas i peníze. Složení barvy umožňuje dosáhnout dostatečně silné vrstvy, jež zaručí už při jednom nátěru ochranné vlastnosti, kterých bychom jinak dosáhli základním a vrchním nátěrem. Doporučují se především v případě renovace kovových povrchů. U barev 3v1 je přítomný kromě základního a vrchního nátěru i tzv. mezinátěr, který ještě umocňuje ochranu natíraného materiálu.

SPECIÁLNÍ BARVY

Tak jako v případě barev na dřevo si ve většině případů vystačíme s univerzálními barvami na kov. Nicméně specifické materiály a podmínky si žádají specifické barvy. Zde nabízíme pár příkladů:

Spreje na auta – v případě sprejů na auta se nejčastěji setkáváme s černými nebo stříbrnými laky ve spreji na zlepšení vzhledu ráfků či ocelových disků. Jedná se o speciální akrylátové aerosoly
s antikorozními vlastnostmi, jejichž aplikace je velmi snadná. Jsou odolné vůči oprýskání a nevyžadují základní nátěr. Rovněž můžeme vybírat ze sprejů na plastové části vozu, jako jsou nárazníky, které vykazují dlouhou trvanlivost a pružnost – využívají se pro lokální opravy či úpravy vzhledu.

JAK NA NEŽELEZNÉ KOVY?

Neželezné kovy jako například hliník, měď či mosaz většinou nenatíráme, protože si při oxidaci vytvářejí vlastní ochrannou vrstvu (např. měděnka). Chceme-li ale opatřit například pozinkovaný materiál nátěrem, musíme volit k tomu určenou barvu.

Jak natírat drátěný plot?
Nejideálnější je vybrat drátěný plot potažený plastem, ušetříte tak spoustu času s natíráním. Naprosto nevhodná pro nátěr drátěného plotu je stříkací pistole. Ideální především z časového hlediska není ani štětec. Z toho důvodu volíme spíše váleček, přičemž nejideálnější je natírat dvěma válečky z každé strany souběžně.

VOLBA BARVY PŘÍMO NA REZAVÝ POVRCH

Vybíráme především z „jednošichtovek“ 2v1 určených přímo na rez. Před jejich aplikací je nutné materiál zbavit jen odpadávající a hrubé rzi – žádné odrezovače nejsou třeba. Při jejich použití není zapotřebí základní nátěr ani ředidlo. Složení těchto barev zabraňuje rozšíření už existující rzi a zároveň antikorozní složka zabezpečuje ochranu natíraného povrchu.

Připravil: Ladislav Budín; foto: OBI

Redakčně upravil: Jaromír Malich