Dílna a hobby

Jak ochránit vnější potrubí před ledovým sevřením: Důležitý je i materiál trubek

Mrazivé počasí dokáže potrápit nejednoho majitele domu či chaty. Jedním z nejčastějších zimních problémů je pro někoho možná překvapivě zamrzlé venkovní potrubí. A nutno říct, že už jen pouhá představa, že v mrazu zůstanete bez vody, není vůbec příjemná. Prasklé trubky navíc znamenají nejen nepohodlí, ale i nemalé finanční výdaje za opravy. Proto je důležité vědět, jak těmto nepříjemnostem předejít. V tomto článku najdete rady a tipy, s nimiž ochráníte venkovní rozvody vody před mrazem. 

Mrazivé počasí dokáže zničit i vodovodní trubky
Zdroj: Shutterstock

Mrazivé počasí může za zamrzlé trubky

Mrazivé počasí může způsobit zamrznutí venkovního potrubí. Musí jít však o silné mrazy. Dochází k tomu především tehdy, když trubky nejsou dostatečně chráněny. Rizikovými faktory jsou především nedostatečná izolace, špatné uložení trubek pod zemí, vystavení trubek mrazivému větru a dlouhodobé nízké teploty.

Zamrznutí potrubí však hrozí i v případech, kdy je v potrubí průtok vody minimální nebo dokonce žádný. K tomu dochází ponejvíce ve chvíli vaší nepřítomnosti (jak v domě, tak i na chatě). Důležitým faktorem, který tuto skutečnost rovněž ovlivňuje, je materiál trubek. Víte, že kovové trubky vedou chlad lépe než plastové, a proto jsou náchylnější k zamrznutí? V neposlední řadě pak hraje dost důležitou roli i promrzání půdy, což sekundárně urychluje proces zamrzání vody v potrubí. 

Jelikož má zmrzlá voda větší objem, může trubku roztrhnout
Jelikož má zmrzlá voda větší objem, může trubku roztrhnout | Zdroj: Shutterstock

Co se stane, když vám zamrzne potrubí? 

Když voda v potrubí zmrzne, zvětší svůj objem. Tento nárůst tlaku potom může způsobit prasknutí trubky, a to i tehdy, když je umístěna pod zemí nebo ve zdi. To pak může za únik vody, což je spojeno s vlhkými zdmi, zničenou omítkou, poškozenými podlahami i nákladnými opravami potrubí. V případě, že dojde k prasknutí potrubí v zimě může navíc dojít i k dalším komplikacím (vzniknout může třeba námraza a hrozí i nebezpečí úrazu).

Odstraňování následků zamrznutí potrubí je náročně nejen finančně, ale i časově a spojené je to s velkým diskomfortem (protože neteče voda a netopí se). A proto je mnohem výhodnější zamrznutí potrubí aktivně předcházet, čímž si ušetříte starosti i peníze. Prevence je tedy v tomto případě zásadní. Riziko můžete pomocí několika jednoduchých opatření minimalizovat. 

Prevence zamrznutí potrubí spočívá v několika krocích
Prevence zamrznutí potrubí spočívá v několika krocích | Zdroj: Shutterstock

Jak zabránit zamrznutí venkovního potrubí 

Prevence zamrznutí potrubí spočívá v několika krocích. Základem je dostatečná izolace všech venkovních rozvodů vody, a to i těch, které vedou v zemi v menší hloubce. K izolaci se používají speciální izolační materiály, jako jsou třeba trubkové izolace z mirelonu, polystyrenu nebo minerální vaty. Důležité je, abyste však také izolovali i vodovodní kohouty a armatury. Pokud potrubí vede v nezámrzné hloubce (což je alespoň 80 cm pod zemí), je riziko zamrznutí menší, ale i tak je vhodné potrubí izolovat.

Tam, kde hrozí, že se mohou objevit silné mrazy, je vhodné použít vyhřívací kabely. Ty se omotávají kolem potrubí a v případě potřeby ho vyhřívají. Podstatné rovněž je, abyste v potrubí zajistili stálý průtok vody, alespoň mírným otevřením kohoutku. V případě, že se chystáte na delší dobu opustit svůj dům nebo chatu, měli byste naopak vodu z potrubí zcela vypustit. No a v neposlední řadě byste měli také zkontrolovat těsnost všech spojů, aby z nich v době mrazu nedocházelo k úniku vody. 

Pokud potrubí praskne, pro minimalizaci škod zavřete v prvé řadě uzávěr vody
Pokud potrubí praskne, pro minimalizaci škod zavřete v prvé řadě uzávěr vody | Zdroj: Shutterstock

Jak minimalizovat škody, když dojde k zamrznutí a prasknutí potrubí 

I přes veškerou prevenci se může stát, že potrubí zamrzne a praskne. V takové situaci je zásadní jednat rychle a efektivně, abyste minimalizovali škody. V prvé řadě uzavřete hlavní přívod vody, abyste zastavili další únik. Následně potom vypusťte vodu ze systému otevřením nejníže položených kohoutků. Tím snížíte tlak v potrubí a zabráníte tím vzniku dalších škod. Pokud je to možné, odstraňte vodu z postižených míst, abyste zabránili dalším škodám na majetku, jako je třeba vlhnutí zdí a podlah.

Důležité také je, abyste si zajistili i fotodokumentaci poškození pro pojišťovnu. V případě rozsáhlých škod pak kontaktujte odborníka (instalatéra), který následně provede odbornou opravu potrubí. Kontaktujte svou pojišťovnu, abyste nahlásili škodní událost a zahájili proces náhrady škody. Rychlá akce a ten správný postup vám pomohou minimalizovat následky prasklého potrubí a ušetří vám to spoustu starostí i peněz.

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů