Při koupi očkoplochých klíčů nemáte v podstatě co pokazit. I levné soupravy obstály v testu dobře, a dokonce vyhověly i normativním požadavkům prověřovaným zkušebnou VPA Remscheid. Přesto se vyplatí před vaším rozhodnutím k nákupu podrobit tyto klasické zástupce nářadí důkladnému testu. Především proto, že mezi jednotlivými sadami jsou značné cenové rozdíly a zároveň mají různé vlastnosti, které je limitují při používání.
I když v nabídce naleznete kombinované klíče vybavené na straně prstence ráčnou, tyto modely s doplňkovými funkcemi nenahrazují klasický základní nástroj. A to z dobrého důvodu. Ráčna totiž zvětšuje rozměr tohoto nářadí, a tím se stává objemnějším. Můžete s ní sice stále ještě pracovat v úzkém prostoru jednodušeji, ale ne vždy je k dispozici dostatečně velká mezera mezi hlavičkou šroubu a zbývajícím okolním prostorem. Rozdíly jsme detailně přeměřili. U nejlepších ráčnových, tedy nástrčných klíčů je zapotřebí minimální prostor 4 mm, v porovnání s tím naši vítězové z klasických klíčů Gedore a Hazet potřebují jen 2 mm. Zde je okamžitě patrné i to, proč jsou ty nejkvalitnější klíče i nejdražší. Obzvláště tenká tloušťka klíče totiž vyžaduje kvalitnější materiály a náročnější opracování.
Některé soupravy jsou se svým vybavením všestranněji použitelné jako konkurenční – například díky ochraně proti propadnutí matic, pro její lepší nastavení polohy (Wera), kloubově variabilními zalomeními na straně prstence (Amazon Basics a Gedore Red) nebo přepínacímu ráčnovému mechanismu, díky kterému není třeba otáčet nářadí při změně směru šroubování (Hazet, Gedore a Gedore Red, Stanley, WGB). Velice praktická je také otevřená čelisťová strana klíče Gedore Red, který se umístil na třetím místě. Ta umožňuje otáčení matic na velmi dlouhých šroubech nebo závitových tyčích bez větší námahy. Na této straně ve stejné soupravě nahrazuje ráčnu perem připevněný upínací kousek. Tato technika funguje velmi dobře i v praxi a je stabilní i při velkém zatížení. Na tuto vychytávku však zároveň tento klíč při dalším hodnocení doplatil, neboť prstencová část má proto tloušťku až 7 mm.
Potěšující je kvalita této skupiny nářadí, která od testu před deseti lety výrazně narostla. Tehdy byly rozdíly v kvalitě i u cenově dražších modelů obrovské. Vyhnout byste se určitě měli obzvláště levným soupravám bez ráčny.
Text: Peter Baruschke, Andrea Dingová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů