Při dláždění balkónu nepodceňte přípravu. Ta se liší podle toho, jaký povrch balkón má a zda je problematický. Pokud se pokládá nová dlažba na beton, je potřeba zajistit vady – drolení, praskliny, díry, vysoká savost. „Na začátku můžete provést test savosti – nalijte na beton vodu, a pokud do 2 – 3 minut zmizí, je povrch vadný. Nedokonalý povrch opravte tenkovrstvým betonem,“ vysvětluje Adéla Kadlečíková, specialistka z oddělení obklady a dlažba v projektových marketech Hornbach.
„Pokud je na balkóně původní dlažba, zkontrolujte poklepem, zda „neduní“. Znamenalo by to, že nedrží a podklad pro novou dlažbu není spolehlivý. V takovém případě je potřeba starou dlažbu odstranit včetně původního lepidla,“ dodává odbornice z Hornbachu. Pokud je stará dlažba v pořádku, může se na ni pokládat nová. Překontrolujte, zda vše výškově sedí – jestli například jdou otevřít dveře balkónu. Při kladení dlažby na dlažbu se vyčistí spáry a mastnota z dlažby. Nanese se adhezní můstek – penetrace s křemičitým pískem, která zajistí snadné přilnutí materiálů. Dlaždice se lepí výhradně disperzním lepidlem s 4 mm hřebenem. Přesný postup jak lepit dlažbu na dlažbu najdete v rádci Hornbachu.
Na tento projekt budete potřebovat
Materiál | Nářadí |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Před samotnou pokládkou vyberte dlažbu a připravte si kladečský plán. „Venkovní dlažba by měla být mrazuvzdorná, ta totiž nenasákne vodu a nerozpraská mrazem. Ideální je protiskluz R10 nebo R11,“ radí Adéla Kadlečíková z Hornbachu, „i lepidlo by mělo být flexibilní a mrazuvzdorné.“ Hřeben je nářadí pro nanášení lepidla. Vybírejte jej podle velikosti dlažby, určuje totiž množství naneseného lepidla. „Pro rozměry 30 x 30 cm je vhodný 6 mm hřeben, pro 60 x 60 cm hřeben 10 mm. Křížky určují šířku spáry a zajistí rovnoměrnou pokládku, volte šířku 3 mm. Na velkoformátové dlažby můžete použít novinku 3D klipy,“ doporučuje. Všechen potřebný materiál a nářadí si můžete koupit on-line a nechat pohodlně doručit domů.
Jak si připravit kladečský plán? Povrch se rozměří a pokládka se rozvrhne tak, aby mezi dlaždicemi vznikly 3 mm mezery. Zakládat se začíná od exteriéru, kde je dlažba vystavena povětrnostním vlivům, řezné strany dlažby totiž nasakují. U zdi, pod střechou, se může skončit půlkou dlažby.
Na samotnou pokládku není potřeba další pomocník, balkón zvládne vydláždit jeden šikovný kutil. Ideálně by mělo být mezi 15 – 20 stupni Celsia, a pokud má přijít déšť, mějte připravený igelit.
Pokládka dlažby na balkóně krok za krokem
1) Spádování
Sklon balkónu zajistí, že voda bude rovnoměrně stékat a nebude dělat louže. Na podlahu položte vodováhu, a pokud vidíte, že spád je alespoň 1 cm, je to v pořádku. Pokud je vodováha v rovině, je nutné balkón vyspádovat tenkovrstvým betonem. Na původní podklad natřete penetraci, tenkovrstvý beton a vše nechte 4 – 5 dní vyzrát.
Pro odtékání vody z balkónu na okraji vybudujte přesah nebo využijte balkonovou lištu. Pokud budete dávat na balkón nový beton, položte podlahovou lištu pod něj. Jinak je nutné lištu umístit pod hydroizolaci.
2) Hydroizolace
Na penetrovaný a dobře připravený podklad naneste válečkem 1 – 2 mm vrstvu izolace. Ta zabrání prostupu vody mezi dlažbou a betonem. „Suchou hydroizolační směs míchejte s vodou míchadlem na nejpomalejší otáčky. Při rychlých otáčkách by se vám do směsi dostal vzduch a namíchali byste si rychleschnoucí směs, kterou byste nestihli natáhnout,“ doporučuje Adéla Kadlečíková z Hornbachu.
Pás stěny do výšky soklu natřete hydroizolační stěrkou. Na tu přiložte hydroizolační pásku. Zabrání průniku vlhkosti a zatékání. Pásky pak obložíte sokly. Hydroizolaci nechte 1 den zaschnout, opět povrch napenetrujte a můžete začít dláždit.
3) Dláždění
Namíchejte si přiměřené množství lepidla, které stihnete nanést hřebenem, položit na něj dlažbu, vše vyladit a dořezat. Zbytek lepidla v kbelíku by vám během práce ztvrdl. Pokládejte dlažbu spolu s křížky a zaťukejte jemně gumovým kladívkem. Nechte 1 – 3 dny zaschnout, po této době by dlažba měla být pochozí na spárování. Pokud máte plochu balkónu velkou, je potřeba vždy po 8 metrech dlažby použít tzv. dilatační šňůru, která vyrovnává tlaky takto velké plochy.
Tip Adély Kadlečíkové z Hornbachu na řezání dlažby:
„Dnešní dlažba je vyrobená z extra tvrzených materiálů. Pracujte proto výhradně s profi řezačkami. Ty není nutné kupovat, ale stačí si ji půjčit. Ušetříte čas, energii i peníze za znehodnocený materiál nevhodnou řezačkou.“
4) Spárování
Spárovací hmotu kupte výhradně mrazuvzdornou a flexibilní. Někteří výrobci nabízejí také spárovací hmoty s protiplísňovými a vodu odpuzujícími účinky. Odstín volte dle vkusu, ideálně podle barvy dlažby. Namíchejte spárovačku podle návodu na obalu. „Na roztírání spárovačky si pořiďte neoprenovou stěrku – zamáčknete s ní snadno hmotu do spáry a zbytek spárovačky z dlažby krásně setřete. Sokly vždy spárujte silikonem. Dvě řezné plochy pracují jinak a klasická spárovačka by praskla,“ vysvětluje Adéla Kadlečíková z Hornbachu. Dlažbu po spárovačce musíte vyčistit ihned a během čistění vodu několikrát vyměnit. Dlažba musí být po zaschnutí skutečně čistá, jinak si přiděláte práci s dalším čištěním.
ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH