Protože to všude kolem krásně kvete, můžete si i dovolit použít několik květů na výrobu letní dekorace. Vypichovaný věnec mohou ozdobit různé trvalky, letničky i větvičky okrasných dřevin, fantazii se meze nekladou. Při dobré péči vydrží takový věnec ve výborné kondici i déle než jeden týden.
Tak trochu jiný věnec
Výběr rostlin záleží na vás, my jsme zvolili pestrou kombinaci ostálek, statice a řebříčku, kterou pak doplňují keře s okrasnými listy i květy. Ať zvolíte jakýkoliv sortiment, květiny sklízejte ideálně v dopoledních hodinách, kdy nepanují vysoké teploty.
Čerstvost květů se určitě vyplatí, dekorace pak vydrží mnohem déle krásná. Pokud nemůžete květiny ihned naaranžovat, dejte je do vázy s vodou. I když to bude lákavé sebevíc, již jednou použitou aranžovací hmotu podruhé nepoužívejte.
Většinou v ní zůstanou zbytky stonků. Navíc už bude náchylná na tvorbu plísní, proto si pokaždé pořiďte novou. Při nákupu hmoty pro aranžování vybírejte typ určený pro živé květiny. Má zelenou barvu a je nasákavý pro vodu. V obchodech se setkáte ale i s hmotou šedé barvy. Ta ale nebývá nasákavá, protože je určená výhradně pro aranžování sušených či umělých květin.
Pokud si budete chtít položit věnec na kuchyňský stůl v interiéru, tak pod něj i přesto, že je vybavený podložkou, položte tác nebo talíř. Zamezíte tak vyplavení zálivkové vody.
Budete potřebovat
Rostliny
- rozkvetlé výhony hortenzie
- květy ostálek, statice, řebříčku a jiných květin
- větévky s dekorativními plody – ptačí zob obecný nebo temnoplodec černoplodý
- 8–10 cm dlouhé větvičky zimostrázu vždyzeleného
Pomůcky
- aranžovací korpus pro živé květiny s nepropustnou podložkou o průměru okolo 22 cm
- zahradnické nůžky
Video, jak věnec zhotovit
Text, foto a realizace: Lucie Peukertová
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů