Odstranění lepidla z kůže není žádný problém!
- Odstranění lepidla z kůže je možné za pomoci kokosového oleje. Stačí, když ho nanesete na postižené místo, jemně vmasírujete a necháte chvíli působit. Lepidlo by pak mělo jít snadno odstranit.
- Pokud nemáte kokosový olej, zkuste to se solí. Smíchejte sůl s trochou vody, vytvořte z ní hustou pastu, a potom tento scrub jemně vmasírujte do postiženého lepkavého místa. Lepidla byste se tak měli snadno zbavit.
- Dalším osvědčeným způsobem, který vám může pomoci zbavit se lepidla z ruk, je nanesení vrstvy vazelíny. A pokud budete trpěliví a necháte ji nějakou dobu působit, lepidlo by se mělo postupně rozpustit.
Jak odstranit lepidlo z textilu?
- Čerstvé skvrny lepidla z textilu obvykle odstraníte pomocí pracího prášku. Namočte postižené místo do vody, nasypejte na něj prací prášek a nechte chvíli působit. Posléze textil vyperte jako obvykle.
- Pokud prášek nefunguje, zkuste ocet. I bílý ocet totiž rozpouští lepidlo. Naneste jej na skvrnu, nechte na chvíli působit a textil potom vyperte.
- Tou nejsilnější zbraní proti lepidlu je ale líh. Pokud tedy nezabral prací prášek, ani ocet, můžete to zkusit s ním. A jak to funguje? Naneste trochu lihu na vatový tampon a jemným krouživým pohybem skvrnu otírejte, dokud nezmizí.
Dejte si však pozor
Ocet totiž může způsobit vyblednutí barev nebo jejich rozpíjení. Také může poškodit strukturu hedvábí nebo může způsobit i jeho ztvrdnutí. Poškodit může i vlnu nebo kůži. Vlna pak po čištění octem ztratí na svém objemu a měkkosti. U kůže zase dojde k poškození jejího povrchu, což může způsobit její vysušení. V případě použití alkoholu jsou rizika podobná. Líh totiž může textilii odbarvit, hlavně tedy v případě syntetických materiálů a barev, které nejsou stálé. Poškodit může i strukturu vláken, hlavně tedy u hedvábí a vlny. A v případě látek s elastickými vlákny může líh způsobit, že se srazí.
Odstraňování lepidla z tvrdých povrchů
- K odstranění lepidla z tvrdých povrchů můžete použít jakýkoliv kuchyňský olej, máslo nebo margarín. Stačí, když je nanesete na čistý hadřík, s nímž krouživými pohyby začnete skvrnu od lepidla otírat.
- Stejně jako na skvrnu od lepidla na textilu, můžete na skvrnu na tvrdém povrchu zkusit ocet.
- Věřte tomu nebo ne, i zubní pasta s jedlou sodou dokážou zázraky. Jak to funguje? Naneste pastu na lepidlo, nechte chvíli působit a potom ji setřete.
- A někdy vše zvládne pouhá teplá voda. Vyzkoušet to můžete i vy. Namočte lepkavé místo do teplé vody, nechte ji chvíli odstát. Lepidlo během té doby změkne a mělo by jít snadno odstranit.
Speciální případy vyžadují speciální přístup
- Sekundové lepidlo můžete zkusit odstranit acetonem (odlakovačem na nehty). Buďte však opatrní, protože tyto prostředky mohou poškodit některé povrchy.
- Pozůstatků lepidla, které zůstanou po nálepkách se můžete zbavit pomocí teplého vzduchu z fénu a plastové škrabky. Dejte si však pozor, abyste při odstraňování lepidla nepoškrábali povrch.
Doporučení redakce
- Dříve, než se ale pustíte do čištění, vyzkoušejte si prostředek na nenápadném místě, protože i domácí prostředky mohou poškodit některé materiály.
- Nevzdávejte se a buďte trpělivý. Někdy je totiž zapotřebí postup několikrát opakovat.
- Při práci s agresivnějšími prostředky chraňte své ruce a používejte ochranné rukavice.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů