K dalším plusům patří snazší péče o rostliny, jednodušší ochrana před škůdci a plevelem a pohodlnější práce s minimálně ohnutými zády. Vyvýšené záhony se dají zhotovit doslova ze všech materiálů, z nichž některé můžeme navzájem dokonce i kombinovat.
Vyvýšený záhon ze dřeva
Na zhotovení vyvýšeného záhonu můžeme použít jakýkoli dřevěný materiál, pokud z něj dokážeme nařezat a zhotovit rám. Můžeme použít řezivové dřevo, hoblované desky, dřevěné překlady, použité staré trámy, hranoly, latě nebo i přesné, prefabrikované, vyhoblované a povrchově upravené dřevěné dílce jako skládačku. Vždy je však nutné se o dřevo starat a minimálně jednou ročně ho očistit, ošetřit a natřít z vnější strany. Z vnitřní strany se doporučuje izolace nopovou fólií. Dřevo pracuje, kroutí se, puká a praská, hlavně pokud je na přímém slunečním záření. Část dne by měl být vyvýšený záhon ze dřeva ve stínu.
Výhoda spojení dřeva a kamene
Při kombinaci gabionů a dřeva můžeme kromě užitku získat nevšední designový prvek, který má i praktické opodstatnění. Díky kamenné podestě totiž nemusíme řešit masivní drenáž či ochranu dřeva před půdní vlhkostí. Takovýto záhon se hodí i na okraj zavlažovaného trávníku, protože kameni v pozinkované síti voda nevadí. Předpřipravené gabionové sítě se dají zakoupit v několika rozměrech a vybrat si můžeme i velikost ok, přičemž klasika je 10 × 10 cm nebo 5 × 10 cm. Čím menší kameny použijeme jako výplň, tím menší oka zvolíme. Výhodou gabionů je jejich vysoká stabilita, a tak z nich bez zpevněných základů můžeme postavit vyvýšený záhon až do výšky 1 – 1,20 m. Musíme však pod ně dát drenážní štěrkovou vrstvu, například z makadamu.
Náš tip na článek: Gabiony – ozdoba zahrady i obývacího pokoje
Slaďte záhony s domem
Pokud máte už kámen i na fasádě či oporných zídkách, použijte do gabionů stejný druh. Pokud na ně dáte dřevěný rám v barvě dřevěného přestřešení na terase, výsledek je přímo dokonalý. Dojem ještě umocníte, když do čela gabionové podesty namontujete světla s LED podsvícením. Večerní idylka jako na dovolené! Takže šup do práce, protože toto je projekt jako stvořený na sobotu!
Výška gabionové, respektive spodní části, se dá natáhnout i na půl metru. Dřevěná část může mít dvě, tři i čtyři řady. Dřevo je dobré ošetřit lazurou, dvěma nátěry ještě před uložením na gabion a dobře nechat vyschnout. Díky tomu potom stačí ošetřovat dřevo jednou ročně.
Na zhotovení vyvýšených záhonů budete potřebovat
- gabionové sítě
- andezit štípaný
- netkaná geotextilie
- nopová fólie
- dřevěné hranoly
- kapková hadice
- spojky
- elektrický kabel
- betonové patky
- šrouby
- lazura
Nářadí
- nůžky na drát
- vrtačka
- štětec
- lopata
- kolečko
Text: František Laššák, Martin Čurda
Foto: Martin Čurda, Boris Laššák
Realizace: Ľudovít Kunovič, Boris Laššák, Jakub Palárik, František Laššák
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů