Věnec je jednou z nejoblíbenějších dekorací, které si vyrábíme svépomocí. Na jeho výrobu se dá zužitkovat skoro vše, co najdete na zahradě i ve volné přírodě. V tom letním v každém případě vsaďte na přírodní materiály, kterých je zrovna všude kolem dostatek.
I dožínkový věnec může mít mnoho podob, fantazii se meze nekladou. Jeho základem musí být vždy obilné klasy, klidně kombinujte i více druhů. Doplnit ho ale lze také větvičkami stálezelených dřevin, zahradními květinami, které vydrží pěkně barevné i po usušení, nebo třeba sušenými makovicemi nebo jinými semeníky. Tradičně se dožínkový věnec pokládal na kuchyňský stůl, vůbec ale nebude vadit, když tuto tradici trochu upravíte a věncem si vyzdobíte vchodové dveře.
Věnec s tradicí
Dožínkový věnec naši předkové vyráběli každý rok během sklizně obilných polí. Do věnce pak svázali všechny druhy obilí, které rostly na poli hospodáře, ale nesmělo chybět ani luční kvítí. Některé hospodyně do této dekorace přidávaly dokonce i koláče.
I když věnec působí už na první pohled „letně“, dříve zůstával na stole dokonce až do Vánoc, kdy se o svátcích rozdělal, zrna se přidala k obilí určenému pro výsev na pole na příští rok, aby se požehnala další úroda, a slámou se přilepšilo dobytku.
Jak dožinkový věnec vyrobit
Materiál
Rostliny
- větvičky zimostrázu vždyzeleného dlouhé přibližně 8 cm, nahradit je můžete jinou stálezelenou dřevinou
- obilné klasy se stéblem dlouhým okolo 5 cm
- květy statice
- odkvetlá květenství okrasného česneku
Pomůcky
- zahradnické nůžky
- štípačky na drát
- floristický drátek šedý nebo zelený
- stuha nebo přírodní lýko na dozdobení
- korpus na věnec z přírodních výhonů
Když do věnce vyberete správné květiny a větvičky dřevin, vydrží pěkný dlouhé měsíce.
Věnec můžete ozdobit saténovou stuhou, dobrou volbou ale bude také krajka, která podtrhne venkovský styl, nebo přírodní, ideálně nebarvené lýko.
Text, foto a realizace: Lucie Peukertová
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů