Sanační brusky (a frézky) představují důležité pomocníky při renovaci obložení koupelen, rekonstrukci podhledů, úpravě starých fasád před zateplením či renovaci starých balkonů. Odstraníme s nimi tvrdé i měkčí omítky, štuk, latex, nátěry z podlah i lepidla a asfaltové vrstvy rychleji a přesněji, než s kladivem a sekáčem. Dohladka obrousíme i zašlý pohledový beton, žulové schody, kámen, nebo odstraníme graffiti. Podkladní a sanační omítky lze totiž nanášet až na dobře vyrovnané zdivo.
Konstrukce a použití
Vzhledem připomínají robustnější úhlovou brusku, ale pod ochranným a vodicím krytem rotují výměnné brusné kotouče nebo frézovací hlavice z tvrdokovu. Společným znakem sanačních brusek a frézek je ochrana elektromotoru, převodovky i ložisek před agresivním prachem a integrovaný ventilační systém s návazností na připojení vysavače. Vysavač musí být výkonný (průmyslový), neboť ani nejlepší domácí vysavač by nezvládl abrazivní prach, který by jej tak poškodil.
Držadla jsou ergonomicky tvarovaná, aby co nejlépe vyvažovala těžiště nářadí. Dražšímu nářadí nechybí antivibrační úprava. S některými můžeme pracovat ve výšce až tři metry nad hlavou bez žebříku a lešení.
Lehčí brusky a frézky (2–3 kg) vybíráme na úpravu stěn a stropů. Jsou vybaveny hlavním a nastavitelným pomocným držadlem, většinou s nekluznou „měkkou“ úpravou.
Těžší brusky a frézky (3–5 kg) s kotouči většího průměru se používají převážně k obrušování a frézování podlah, schodů, balkonů a teras. Při práci s nimi využíváme jejich hmotnost jako přítlačnou sílu pro optimální výběr materiálu.
Největší typy frézek (s průměrem nástroje 150 mm) jsou vybavené podlahovým vodicím systémem s tyčí a „řidítky“. Někteří výrobci nabízejí i speciální provedení s teleskopickou tyčí s hlavou na kardanovém kloubu, umožňující úpravu stropů do výše až tři metry.
Stále víc výrobců nabízí sanační brusky v praktickém kufříku (neboli systaineru) se sadou potřebných kotoučů a fréz a s jednoduchým rychloupínacím systémem. Příkon brusek se pohybuje od 700 do 2500 W, brousicí nebo frézovací kotouče dosahují podle průměru 2000 až 10 000 otáček za minutu.
Výběr z nabídky
Například sanační bruska Bosch s předvolbou otáček a omezovačem náběhového proudu umožňuje plynulý měkký rozběh, má automatickou ochranu před přetížením a servisní displej indikuje potřebu vyměnit uhlíky. Čtveřice nabízených diamantových hrncových kotoučů o 125 mm, které se upínají rychloupínací maticí SDS-clic, zvládne broušení všech tvrdých materiálů – od žuly a čediče přes starý nebo armovaný beton, ale i podstatně měkčích povrchů, až po šamotové cihly, plynobeton, sádrokarton a živičné povrchy.
Univerzální bruska na beton Makita s pistolovou rukojetí a vodicími saněmi s válečkem pracuje s diamantovým kotoučem o 110 mm a prach zachycuje sběrným filtračním textilním vakem. Zvláštní kotouč umožňuje i broušení betonu vyztuženého dráty, hřebíky aj. Nejnovější model je vybaven sběrným textilním vakem přímo na nářadí.
Sanační bruska Hilti, dvourychlostní, v kompletu s vysavačem, s brusným hrncem o 150 mm s příkonem 1500 W v robustním provedení s hmotností 4,1 kg je vhodná zejména pro broušení pohledového betonu a umělého kamene.
Sanační bruska Protool je osazena trojicí protiběžně se otáčejících menších výměnných talířových kotoučů pod krytem, lemovaným na obvodu kartáči, umožňuje brousit až do rohů a koutů. Dodává se v systainerech s výběrem ze čtyř různých sad kotoučů, specializovaných na broušení tvrdého betonu, podlahových mazanin, cihel a pórobetonu i barev a lepidel.
Velkoplošná sanační frézka Protool s motorem o příkonu 1500 W, šesti výběrovými kotouči o 150 mm a s přesně definovaným úběrem umožňuje přesnou povrchovou úpravu velkých podlahových ploch z betonu, mazanin a nejrůznějších podkladů. Součástí je odpružená vidlice s ergonomickými držadly, usnadňující vedení po podlaze při práci. Potřebný přítlak obstarává sama svojí hmotností více než pěti kilogramů.
Připravil: Radek Sýkora; foto:archiv firem; vydáno v RPN 12/2013