Přestože tento druh police není na první pohled krásný, protože má dobu své velké slávy již za sebou, do ohně rozhodně nepatří. S trochou péče se i takový kousek posune vzhledem do 21. století.
Co je na proměnu poličky potřeba:
- odmašťovač, hadr
- brusku
- metalický sprej
- křídový sprej
- akrylovou barvu
- štětec
Jak na to
Tyto police jsou častokrát pokryty notnou dávnou starého laku, který není snadné zbrousit. Postupujte proto pečlivě krok po kroku.
1. Důkladná očista
V první řadě se starý lak rád lepí a navíc mívá police tolik záhybů, že je mnohdy nereálné precizně je všechny očistit. Musíme tedy věnovat čas řádnému odmaštění. Nebojte se použít i odstraňovače mastnoty vhodné do kuchyně.
Na polici z chalupy bývá mastnoty spousta. Po odmaštění necháme polici vyschnout a jemně zbrousíme lak, abychom vytvořily rýhy a budoucí barva nám na dřevo lépe přilnula.
2. Nový vzhled
Protože je police velmi členitá, zvolili jsme pro její úpravu křídový sprej – při nanášení štětkou by mohla barva zatéct do záhybů. Aby police nepůsobila příliš plasticky a vdechli jsme jí nazpět závan starých časů, zvolili jsme pro další úpravu patinování suchým štětcem.
Je to technika, při níž kulatý štětec namočíte do barvy a poté ho téměř dosucha utřete do kartonu nebo hadru. Ačkoliv se bude zdát, že štětec je příliš suchý a není možné, aby při natírání zanechal na dřevě barvu, většinou to tak není a na polici se vždy lehký nátěr objeví.
Je opravdu důležité, aby byla barva na štětci téměř zaschlá – štětec poté otřete o hranu police. Vytvoříte efekt zašlého, léty opotřebovaného nábytku.
3. Finální úprava
Poctivé žluté kolíčky na hrnky jsme ponechali a nastříkali metalickým sprejem. Zpět do police je zatloukáme přes karton, aby kladívko neporušilo nasprejovanou metalickou vrstvu.
Nadchněte se společně s námi pro chalupářský redesign, ať i vaše polička zazáří v novotě.
Text, foto, video a realizace: Kateřina Kordík/Instagram Funkyfurnituree
Hudba ve videu: InShot