V době, kdy se blíží topná sezona, řada lidí řeší přípravu dřeva pro topení v kamnech nebo krbu. Řezání dřeva je poměrně nenáročná záležitost. Stačí motorová nebo elektrická pila. Mnohem náročnější je štípání špalků dřeva. Štípač to ale zvládne za zlomek doby, po kterou bychom dřevo zpracovávali ručně za pomocí sekery.
ROZDĚLENÍ
Základem vertikálních štípačů je masivní dutý ocelový profil čtvercového průřezu, přivařený na spodní část. Nechybí pojezdová kolečka ani samostatný hydraulický agregát, vyvíjející potřebný tlak. Hydraulický olej (pracovní kapalina v agregátu) proudí do pracovního válce přes speciální hadice pod tlakem až 20 MPa. Štípací klín je zavěšen na konci pracovního ústrojí, které se při štípání zasouvá do základového čtvercového profilu. Díky tomu jsou dnešní modely schopny vyvinout a vydržet tlak, srovnatelný s váhou až deseti tun. Jednodušší a levnější řešení prezentují štípače horizontální. I zde hydraulika vytváří dostatečnou štípací sílu k rozdělení špalků, nicméně oproti nejvýkonnějším vertikálním provedením bývá zhruba poloviční. Rám je zde řešen jednodušeji než v předchozím případě. K některým modelům lze dokoupit speciální stojan, aby se obsluha štípačky nemusela vůbec ohýbat.
VÝBĚR
Nejdůležitějším parametrem je průměr špalků. Mají-li být větší než 35 cm, vybíráme ze štípaček vertikálních. Stejně se chováme, když potřebujeme připravovat palivové dřevo více než jednou do roka. Konstrukční řešení zajišťuje těmto štípačkám solidní životnost ve spojení s odpovídajícími výkony. Značnou výhodou těchto zařízení je i posuvná opěrná deska, díky čemuž štípač zpracuje špalky s délkou kolem jednoho metru. Křížový klín bývá u některých modelů v základní výbavě, u jiných se musí dokoupit.
Důležitá je i ergonomie ovládacích prvků. Před koupí si celý stroj prohlédneme a osaháme si jeho ovládání, abychom zjistili, zda nám svou koncepcí vyhovuje. Ke spouštění využívá vertikální provedení dvě ovládací páky s kleštinami; ty chrání naše ruce před zraněním, protože špalek při dělení pevně zafixují, což brání odlétávání štípaného materiálu. Vertikální štípače jsou stavěné na občasné dělení drobnějšího dřeva a jejich hmotnost dosahuje zhruba 40 kg; oproti horizontálnímu provedení je tedy zhruba třetinová.
V KAMENNÉM OBCHODĚ NEBO PŘES INTERNET?
Každý z těchto způsobů má svá pro a proti. V kamenné prodejně zaplatíme o pár korun více, ale můžeme si stroj osahat i vyzkoušet „naživo“. V internetových obchodech bývají ceny nižší, ale výrobek vidíme pouze na obrázku. Řada „internetových“ firem štípačku doveze až domů. Prodejce či technik rozvozové služby musí předat zákazníkovi veškerou dokumentaci náležitě vyplněnou. Je zvykem, že stroj i sestaví a předvede v chodu, popřípadě vysvětlí, jak o stroj pečovat. V případě reklamace má však leckdo jen nejasnou představu, jak tato procedura u e-shopů probíhá.
U většiny dobrých obchodníků stačí pouze zavolat a firma vyšle ke svozu pracovníka, který vystaví reklamační protokol a po vyřízení reklamace předá zařízení zpět k užívání. Ceny startují na 5 000 Kč za nejlevnější horizontální štípače, stojan nás vyjde na dalších asi 1 000 Kč. Vertikální stroje stojí od 10 000 Kč, výkonné elektrické pak kolem 15 000 Kč, benzínové začínají na necelých 20 000 Kč. Mohutné štípače k připojení na traktor stojí od 20 000 do více než 80 000 Kč.
ZÁSADY BEZPEČNÉ PRÁCE
Při manipulaci se štípačem je vhodné využít pomoc někoho z rodiny, neboť především vertikální štípače váží více než 100 kg. Při zakopnutí či uklouznutí se stává, že přístroj upustíme, což může vést k jeho poškození. Ještě horší je, když dojde ke zranění obsluhy. Před zahájením práce důkladně zkontrolujeme připojení k elektrické síti. Je-li některá z částí poškozená, se štípačem nesmíme začít pracovat. Je to z důvodu možného úrazu elektřinou. Pokud zjistíme, že je některá z mechanických částí poškozena, zajistíme opravu; do té doby není vhodné se zařízením pracovat.
SPRÁVNÁ PÉČE
Při provozu štípače si všímáme především hlučnosti chodu hydraulické soustavy. Nedostatek oleje v zásobní nádržce vede k tvorbě bublin v hadicích a trhavému či hlučnějšímu chodu hlavního pracovního celku – hydraulického válce. Při velmi nízké hladině již dojde k poškození čerpadla, a což se nevztahuje záruka. Proto před použitím množství oleje zkontrolujeme, případně doplníme. Nejpozději jednou za dva roky olej vyměníme za nový, i když je zařízení mimo provoz. Případné oděrky na rámu opravíme základovou barvou. Celkově je vhodné celý štípač udržovat v čistotě.
Připravil: Jaromír Malich; foto: V-Garden, VARI a autor