Dílna a hobby

Tabulka s číslem domu: Stačí trochu si zakutit a je to!

Až fasádu chalupy obroste přísavník, jeho listí ukryje nejen unavenou omítku, ale i tabulku s orientačním číslem. Pošťák na záskoku, kurýr či poslíček se rázem mohou ve své nevědomosti zmýlit. Za několik hodin vykouzlíte tabulku na branku, které v širokém okolí není rovno.

S velkými čísly a vysokým kontrastem budete mít jistotu, že tabulku zaručeně nikdo nepřehlédne a vy své balíčky a poštu dostanete do rukou.

JA NA TO:

Kontrolní seznam

Materiál:

  • Masiv, smrkové odřezky z 100 × 15 × 4 000 mm (3 243 Kč/m3)
  • kotvení a spojování, např. Duvilax D3 Rapid, hřeby G23, 18 mm
  • povrchová úprava, např. Colorlak Akrylcol V 2045, Colorlak Aquarex V 2115

Nářadí a pomůcky:

  • pneumatická pinkovačka
  • pila, hoblík
  • kompresor, bruska
  • kružítko

1. LAŤKY

Z odřezků v dílně nařežeme laťky, které nám při přiložení k sobě dají přibližný formát připravované tabulky.

2. LEPENÍ

Na styčné plochy naneseme voděodolné disperzní lepidlo a vše utáhneme svorkami tak, aby se celé spáry uzavřely a vytlačily přebytečný lep.

3. KONTURY

Tužkou načrtneme linie, z nichž nám vyjdou kontury tabulky. Není nutné, aby byl tvar symetrický. Může to být jakákoliv silueta.

4. VYŘEZÁNÍ

Když lepidlo zaschne, svorky uvolníme a pustíme se do vyřezávání. Můžeme zvolit přímočarou, pásovou nebo lupínkovou pilu.

5. LEMOVKY

Z dalšího odpadu nahoblujeme laťky na lemovky. Měly by mít takovou šířku, aby dokázaly překrýt přibližně čtvrtinu obvodu tabulky.

6. OBKRESLENÍ

Po částech obkreslíme obvod tabulky. Každému fragmentu přidělíme pořadové číslo, abychom je uměli rozeznat.

7. ROZŠÍŘENÍ

Na kružítku nastavíme přibližně patnáctimilimetrovou šířku, přelepíme ho malířskou páskou a vytvoříme rovnoběžné kontury.

8. ŘEZÁNÍ

Všechny dílky lemovek vyřežeme. Při práci s přímočarou pilou je třeba vypnout předkmit, snížit rychlost a řezat úzkým listem s malým zubem.

9. ZAÚHLENÍ

Lemovky na koncích zřežeme a zbrousíme tak, aby vytvořily ucelené spoje. Pomáháme si při tom kolíkovými svorkami.

10. BROUŠENÍ

Obrousíme všechny vnitřní obliny, k nimž bychom se později už nedokázali dostat. Stáhneme i všechny třísky na hranách.

11. LEPIDLO

Na lemovky naneseme štědrou dávku lepidla odolného proti vodě. Rozetřeme ho do plochy, aby byly spoje dokonale celistvé.

12. HŘEBÍKOVÁNÍ

Lepené spoje pojistíme hřebíčky, abychom měli jistotu, že nám zůstanou na místě i po několika letech, až lepidlo ztratí svou sílu.

13. ZAOBLENÍ

Všechny vnější kontury zbrousíme tak, aby dostala tabulka celistvý vzhled. Tím odstraníme místa, na nichž by se zadržovala voda.

14. ČÍSLA

Na některé z odřezků si načrtneme popisná čísla. Můžeme je ukládat po délce či diagonále, na směru vláken nezáleží.

15. PO VNĚJŠÍ STRANĚ

Čísla vyřezáváme po vnější straně čar. K vnitřním čarám se dostaneme přeřezáním, každý spoj se dá snadno slepit.

16. ZAOBLENÍ II

Brusnou houbou zaoblíme všechny hrany čísel a snažíme se při tom vyhladit i stopy, které za sebou zanechal pilový list.

17. NATÍRÁNÍ

Tabulku omalujeme s vysokým kontrastem, aby byla dobře čitelná. V našem případě byly odřezky tmavě natřené už předtím.

18. LEPENÍ II

Po vyzrání nátěru nalepíme čísla zpět. Pokud jsme použili akrylátové barvy, disperzní lepidlo vytvoří dostatečně pevný spoj.

19. UPEVNĚNÍ

Hotovou tabulku upevníme na místo. My jsme použili oboustrannou lepicí pásku, použít lze hřebíky, šrouby i montážní lepidlo.

Dobré rady

  • Grafický návrh

Velmi rychle se dá sklouznout k fádnosti a nudě, když se předem nepřipravíte. Grafický návrh je tím nejdůležitějším, co při výrobě tabulky potřebujete. Vyplatí se načrtnout si ho na papír v předstihu, nejlépe rovnou v té velikosti, v jaké budete tabulku vyrábět. Nemusí být na ní jen popisné číslo, ale třeba i název vaší chalupy, je-li zvykem používat ho.

  • Velikost

Tabulku širokou 40 cm je možné pohodlně přečíst i z desetimetrové vzdálenosti, věnujete-li číslům dostatečný prostor. Čím silnější kontury u nich zvolíte, tím snáze se vám budou vyřezávat a budou i trvalejší. Použít můžete všechny masivní materiály, překližka či dřevotříska s tenkým profilem by nápor vrtochů počasí dlouhodobě nevydržely ani pod vydatným krycím nátěrem.

  • Řezání oblouků

Je jedinou výzvou tohoto projektu. Ruční lupínková pilka se najde snad v každé dílně. Hravě si poradí se smrkovým dřevem do tloušťky 15 mm. Elektrická lupínková pila vám ušetří čas, máte-li však dostatek trpělivosti a citu v rukou, zvládnete to i s přímočarou pilou. V tomto případě platí pravidlo, že čím pomaleji postupujete a čím jemnější pohyb pilový list vykonává, tím jistější je výsledek. Pokud se přece jen u řídkého dřeva bojíte, že praskne, masiv můžete tavným lepidlem na několika bodech přilepit na odřezek sololitu nebo tenké překližky.

  • Lepené spoje

Jsou dostatečně pevné, na silné sluneční výhni však mohou měknout a časem zvětrat. Proto se vyplatí pojistit je všechny i hřebíčky či jehličkami. My pracujeme s kalibrem G23, u něhož máme odzkoušeno, že pro tento účel úplně stačí. Mechanické kotvení je jistotou i při montáži tabulky. Také montážní lepidla a pásky mohou žhavostí slunečních paprsků za nějakou dobu zeslábnout.

  • Životnost

Při přímém působení srážek a slunce ji můžeme počítat na desetiletí, tabulka získá už po třech letech patinu, která odhalí, že je vyrobena ze skutečného dřeva. Získá vzhled, který bude na venkově ladit i se starou stavbou.

Text, foto a realizace: Milan Gigel