Velikost takovéto „zelené stěny“ můžeme samozřejmě přizpůsobit svým představám. Nám šlo o to, abychom zakryli část zdi z prefabrikovaných betonových dílců a abychom zajímavě ukončili sekvenci z proutěných plotů, jimiž jsme část zdi už zakryli. Následující dva roky je třeba dřevěnou konstrukci přetřít lazurou a obnovit tak její ochranu, aby vydržela ještě několik let, než se rozrostou keře a trvalky v záhonu před ní.
Výběr rostlinných druhů
V prostoru zelené stěny je málo substrátu, proto sem sadíme druhy, které mají rády slunné stanoviště a rostou i na plytkých půdách. Výborné jsou všechny typy skalniček, které se kobercovitě rozrůstají. My jsme použili na spodní část zvonky, které budou růst převisle a mají ve spodní části nejvíce vláhy, a do vrchní poloviny jsme sadili čistec, lidově zaječí nebo jehněčí ouško, což je mimořádně nenáročný a životaschopný druh.
Náš tip: Co vše jsme nevěděli o zelených stěnách a (ne)báli jsme se zeptat
Užitková stěna
Takováto vertikální stěna je zjara a později na podzim velmi vhodná k pěstování různých druhů salátů a ředkviček. Obě plodiny nepotřebují hlubokou půdu a vystačí si s málem. Dobrým řešením jak obnovit v záhonu živiny je po čase, za rok za dva, půdu vyměnit. Na slunné místo se dají vysadit jahody, nejlépe celoroční a převislé. Hodí se sem i různé druhy bylinek, především původem ze Středozemí, které dobře snášejí sušší podmínky a větší teplo. Typickými představiteli jsou tymián, šalvěj, rozmarýn. Budete-li vysazovat mátu, věnujte jí celé spodní poschodí, protože se rychle šíří poplazy.
Jak na „zelenú stěnu“?
Materiál
- dřevěná kulatina
- mořidlo a lazura na dřevo
- substrát
- rohovinové hnojivo
- mykorhizní houby
- 20 ks stavebních hřebíků 4 × 100 mm
- 20 ks lepenkových hřebíků 16 × 2,5 mm
- bílá geotextilie
- nopová fólie
- rostliny
Nářadí
- pracovní rukavice
- kladivo
- pila
- nůž
- lopatka
Realizace: Martin Čurda, Dušana Karasová, Ľudo Kunovič
Text a foto: František Laššák
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů