Dílna a hobby

Videonávod: Staré noční stolky v novém 3D vzoru

Tato renovace nočních stolků po babičce se ponese v luxusním zámeckém stylu. Doporučujeme si proto předem nasadit kašmírové rukavičky a s grácií jít na věc.

Noční stolky
Zdroj: Kateřina Kordík

Zvolené noční stolky jsou nadčasovou záležitostí. Stačí jim nanést modernější kabátek a mohou sloužit další generace. Stolky, které můžeme zakoupit v domech nábytku, jsou často vyrobeny z dřevotřísky potažené folií. Cena bývá vysoká a kvalita vůči ní neúměrná.

Noční stolky
Zdroj: Kateřina Kordík

Zvažte proto renovaci poctivého starého nábytku z opravdového dřeva. Stačí k tomu pár tipů, triků, nápadů a hlavně šikovné ruce!

Nástroje

  • Excentrická bruska
  • Špachtle
  • Brusná houbička
  • Horkovzdušná pistole
  • 3D šablonovací pasta
  • Šablona
  • Štětce
  • Akrylová barva
  • Překližka
  • Přímočará pila
  • Lak
  • Máslo na nábytek
  • Tapeta

Postup

V první řad jsme si ze stolků odstranili horkovzdušnou pistolí odlupující se oštípanou dýhu. Nahřátím roztavíme lepidlo, podebereme špachtlí a dýha je pryč.

Naše stolky mají zvláštně řešenou vrchní desku, a proto jsme zvolili její přelepení. Nejprve jsme obkreslili obrys stolku na překližku a poté přímočarou pilou vyřízli požadovaný tvar.

Noční stolky
Zdroj: Kateřina Kordík

Pozor! Desku se nesnažte v domácích podmínkách uříznout přesně. Má to několik důvodů: je malá pravděpodobnost, že někde neujede ruka hlouběji a bude kousek chybět. A také je třeba připomenout, že i kdyby se vám deska podařila uříznout přsně, velmi špatně se potom lepí ke stolku, protože různým utahováním truhlářských šroubů se může mírně vychýlit k jedné straně.

Z výše uvedených důvodů je dobré mít alespoň 3mm přesahy, které poté dobrousíte pásovou bruskou s jemnou zrnitostí 120 a výš. Jak je vidět na videu, desku tím dostanete do naprosto přesného tvaru k nočnímu stolku.

Noční stolky je třeba renovovat s opatrností

Stolek zdrsníme od hladkého povrchu laku excentrickou bruskou, aby nám na něj později lépe přilnula nová krycí barva. Omyjeme stolek od prachu a možné mastnoty.

Na dvířka jsme použili techniku 3D vzoru, který jsme vytvořili pomocí šablony a brousitelné pasty, která je vhodná na vytváření struktur a vzorů. Připevnili jsme šablonu lepící páskou k nábytku a špachtlí nanesli přes šablonu pastu. Když je pasta nanesena na všech potřebných místech, sundáváme šablonu a poté necháme pastu zaschnout.

Noční stolky
Zdroj: Kateřina Kordík

Doba schnutí závisí na okolních podmínkách. Naše vzory schly na sluníčku hodinu do úplného vytvrdnutí. Výrobce uvádí dobu schnutí 5 až 7 hodin. Vzor poté přejedeme brusnou houbičkou, abychom ho zbavili příliš vyčnívajících hrubých okrajů.

Závěrečné ladění

Stolek natónujeme do požadovaného odstínu. Ten náš je jemně modrý v kombinaci s šedými nožičkami. Metalickou barvu v odstínu Champagne nanášíme houbičkou téměř vodorovně se stolkem, aby nám barva ulpěla pouze na vystouplém místě vzoru. Dočišťovací práce jsou nutností. Drobným štětečkem opravíme barvou v odstínu stolku šmouhy od metalické barvy.

Noční stolky
Zdroj: Kateřina Kordík

Metalickou barvou jsme omladily také úchytky. Abychom se nám s nimi lépe pracovalo a při barvení jsme je „neoťapkali“, přichytili jsme si je zpět ke stolku. Díky tomu nám visely ve vzduchu, pohodlně jsme si mohli namalovat i hranu úchytky, která se nedotýkala stolku. Až na závěr jsme dotáhli šroubky. Vnitřní dvířka stolků zdobí květovaná tapeta.

Starý nábytek, ať se snažíme sebevíc, vymýváme saponátem. Po vyschnutí je často cítit zatuchlinou, které se spatně zbavuje. Na pomoc nám proto v tomto případě přišlo voňavé máslo na nábytek. Jeho složení je plné olejů pro napuštění dřeva a vůně.

Noční stolky
Zdroj: Kateřina Kordík

Jak můžete vidět na videu, stolek má na zadní straně jemné bílé šmouhy, které použitím másla zmizí a dřevo vyživí. Na závěr jsme celý stolek přelakovali akrylovým lakem.

Fotogalerie

Text, foto, video a realizace: Kateřina Kordík/Instagram Funkyfurnituree
Hudba ve videu: InShot