Stan z vrbového proutí
Stavba stanu z vrbového proutí je skvělým způsobem, jak vytvořit rustikální a přírodní prostředí pro děti. Stan nebude krytý žádnou fólií, ani látkou, ale bude obrůstat vrbovými listy, což poskytne příjemný stín a soukromí pro schovku.
Prvním krokem je najít vhodné místo pro stavbu stanu. Vyberte si oblast, která je dostatečně prostorná pro umístění stanu, ale zároveň chráněná před větrem a má dostatek světla pro růst. Poté shromážděte dostatečné množství vrbového proutí, protože ho bude potřeba trochu více.
Samotná stavba je na vaší fantazii. Pruty můžete svazovat, proplétat a kroutit v podstatě jak je libo. V základu si vyznačte kruh potřebné velikosti a podle něj ustřihněte netkanou textilii jako “podlahu” uvnitř stanu. Pak tvořte tvar týpí tak, že ty nejsilnější pruty zapíchnete do země. Takto to udělejte třeba s osmi až deseti pruty a nechte dostatečnou mezeru pro vstup do stanu. Na vrcholu týpí pruty pevně svažte. Díky tomu vytvoříte dobrý základ pro stan. Tyto pruty pak můžete doplnit kratšími a tenšími, které propletete do úhlopříčky, takže vznikne ještě hustší a pevnější konstrukce.
Stan z bambusových tyčí a fazolí
Tento typ stanu je méně tradiční, ale stále velmi jednoduchý. Potřebujete bambusové tyče, provázek, fazole a opět netkanou textilii.
Začněte tím, že si opět odměříte kruh. Udělat to můžete tak, že pomocí motyky vykopete drážku ve tvaru kruhu, abyste věděli, jak velký stan bude. Vezmete sedm bambusových tyčí a spojíte je pomocí provázku tak, aby vytvořily opět týpí. Konstrukci můžete vytvořit také tím, že spojíte vždy dvě tyče k sobě do tvaru A a takto spojíte v kruhu i ostatní. Všechny pak budou na vrcholu držet díky provázku.
Tyče do země zabodnete i tak, že si v drážce vytvoříte pomocí sázecího kolíku šikmé otvory, jako jsme to udělali my. Zabodnuté tyče pak přikryjete zeminou.
Mezi tyče jsme položili netkanou textilii a zatížili ji žulovými kostkami, které jsme na zahradě našli. Pak už jen zbývá nasadit po obvodu kruhu fazole a počkat, až se přichytnou k bambusovým tyčím. Výhodou takového stanu je, že si děti mohou všímat, jak fazole pomalu rostou, jakým způsobem se vinou kolem tyčí a jak dozrávají lusky, které si navíc na konci léta sami posbírají.
Jak upravit podloží stanu
Pro úpravu podloží stanu je důležité zamezit růstu trávy, aby se zabránilo pronikání vlhkosti dovnitř stanu a aby v něm vzniklo relativně čisté prostředí. Prvním krokem je odstranit ze zvolené oblasti trávu a další drny porostu, kamínku nebo větví. Cílem je dokonale rovná a vyčištěná plocha.
Netkanou textilii můžete položit před zapíchnutím tyčí a prutů, nebo až poté, je to jen na vás. Textilii můžete bambusovými tyčemi i propíchnout, aby lépe držela a neodfouknul ji vítr. Textilii lze ve stanu nechat jen tak, nebo na ni položit suchou trávu. Další možností je přes textilii položit igelit nebo nějakou podložku, jakmile stan dostatečně obroste. Díky suchému prostředí mohou děti poté sedět na polštářích nebo dekách. Obojí se dá na konci dne jednoduše sbalit a použít znovu.
Autor textu: Martin Sítek
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zdroj foto: iStock, Martin Sítek