1 Detektor kouře a snímač teploty, záplavový detektor
V případě, že detektor kouře zaznamená kouř nebo nepřiměřený nárůst teploty v místnosti, varuje vás prostřednictvím aplikace, případně sirénou (podle nastavení). Podobně funguje i záplavový detektor, který chrání domácnost před vodním živlem. Tyto detektory nejsou obvykle primárně určeny na ochranu před vloupáním, pokud se však do zabezpečování domácnosti pustíte, určitě se informujte i o těchto možnostech. Dokážou zachránit nejen majetek, ale hlavně životy.
2 Detektor pohybu a rozbití skla
Některé detektory dokážou kromě pohybu monitorovat i zvuk rozbíjejícího se skla. To okamžitě spustí poplach. Když se k vám zloději mohou vydat například přes terasu v zadní části domu, která vede do zahrady, kam tedy nikdo z ulice nevidí, je toto vhodné řešení.
3 Ovládání
U vchodu do domácnosti je zpravidla umístěn ovladač – něco jako nástěnná klávesnice. S jeho pomocí můžete na pár kliků vypnout či zapnout alarm nebo ovládat zařízení. Můžete i nemusíte ho používat. Dnes se už většina bezpečnostních systémů dá nastavit tak, že vám postačí jen chytrý telefon nebo dálkový ovladač. Nemusíte se tedy obávat, že když přijdete domů s nákupem a plnýma rukama, nebudete mít jak rychle vypnout alarm – všechno můžete vyřídit ještě v sedě v autě na příjezdové cestě přes svůj mobilní telefon. Případně jen přiložením čipu ke klávesnici.
4 Detektor otevření oken a dveří
Detektor otevření oken a dveří, případně detektor vibrací, je jednoduchý snímač, který monitoruje okna a dveře. V případě, že se okno nebo dveře otevřou v době, kdy máte v domácnosti zapnutý alarm (zabezpečení), spustí se poplach v podobě sirény. Zloději se tak s největší pravděpodobností okamžitě dají na útěk.
5 Řídicí centrum, centrála, ústředna
Všechny tyto názvy označují podobná zařízení – mozky bezpečné domácnosti. Řídicí centrum vyhodnocuje informace z detektorů a snímačů, reaguje na požadavky uživatele, které zadal přes webové rozhraní, mobilní aplikaci nebo dálkový ovladač, a vykonává akce – kromě spouštění alarmů a sirén informuje o poplachu (například i pomocí SMS) nebo po napojení na pult centralizované ochrany zabezpečí příjezd policie nebo bezpečnostní služby. A kromě toho je opravdu chytrý – dokáže ovládat různá zařízení či spotřebiče nacházející se v domácnosti – vypne bojler, lednici nebo jen zapomenutou rozsvícenou lampu v koupelně, když ho o to požádáte.
6 Interiérová siréna
Kromě toho, že interiérová siréna vyplaší zloděje, případně informuje majitele o nestandardní situaci, můžete ji také používat i jako bytový zvonek, případně jiný hlásič podle svých preferencí a nastavení.
7 Exteriérová siréna
Podobně jako interiérová siréna, i venkovní siréna má vyplašit zloděje. Kromě toho však informuje i sousedy a kolemjdoucí o tom, že se v domě či v jeho okolí něco děje. Tím pádem je i vyšší šance, že si náhodný svědek něčeho všimne a dokáže později identifikovat pachatele.
Tip na článek: Jak vybrat kvalitní a bezpečné vchodové dveře
8 Snímač pohybu
Senzor pohybu – ať už interiérový, nebo exteriérový – by měl být samozřejmostí. Kromě toho, že po zaznamenání narušitele dokáže spustit poplach, případně vás informuje přes aplikaci, můžete toto zařízení využívat jako senzor na automatické zapínání svítidel – například ve vstupní hale, na příjezdové cestě či u brány.
9 Čip
Pomocí tohoto malého disku, který má tvar klíčenky, dokážete ovládat celý bezpečnostní systém. Čipy pracují na principu různých technologií (příp. komunikačních protokolů). Po přiložení čipu k ovládání alarmu u vchodu bezpečnostní systém identifikuje majitele a automaticky vypne alarm. Navíc každý člen domácnosti může mít svůj vlastní čip a majitel tak můžete sledovat, kdo, kdy a jak systém ovládal.
10 Dálkový ovladač
Dálkový ovladač zapíná bezpečnostní systém, vypíná alarm, dokáže spustit nouzový poplach, pokud si po příchodu domů všimnete něčeho podezřelého, a též ovládat několik zařízení či spotřebičů – dokáže rovněž otevřít garážová vrata v zamčeném domě bez toho, že byste vůbec museli opustit vyhřáté auto.
Text: Zuzana Tureková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů