- Při práci nezapomínáme ani na bezpečnost a ochranu zdraví. Při řezání se neobejdeme bez obličejového štítu a rukavic, nezbytné je použití i pevné pracovní obuvi a kalhot s dlouhými nohavicemi, které nás chrání před případným drobným poraněním odletujícími kusy dřeva.
- Velmi důležitá je také správná metodika řezání – nikdy neřežeme horní stranou lišty! Při řezání tímto stylem totiž hrozí nebezpečí silného zpětného vrhu, což vymrští celý přístroj proti obsluhující osobě.
- Před řezáním se vždy přesvědčíme, zda není řetěz poškozený – i jen částečně naprasklý článek může způsob roztržení řetězu, což znamená buď poškození pily, nebo vysoké riziko těžkého zranění.
- I štípač dřeva vyžaduje pravidelnou péči. Kromě pravidelné kontroly těsnosti hydraulické soustavy se také pravidelně musíme starat o to, aby neubývala hladina v zásobní nádržce. Nedostatek hydraulického oleje způsobuje trhavý posuv pracovního pístu, nedostatečný výkon nebo poškození vnitřních součástí čerpadla.
- Před započetím práce zkontrolujeme, jestli není konstrukce štípače poškozená.
- Větší vertikální zařízení často nepřesunete z garáže nebo kůlny sami, stroj je velmi těžký, a tak nezbývá, než přizvat člena rodiny nebo souseda na pomoc.
Text: Jaromír Malich:: Foto: Isifa/Shutterstock