Dům a stavba

Barvy, které sluší dřevu

Dřevo je přírodní materiál s mnoha výbornými vlastnostmi. Životnost dřevěných konstrukcí na zahradě i uvnitř domu prodloužíme ošetřením a správnou úpravou povrchu. Přednost dáme, pokud možno, nátěrovým hmotám šetrným k přírodě.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv firem Primalex, Au-Mex, Atiss, Diamant Garden a archiv autora

 

Rozšiřuje se sortiment vodorozpusných nátěrových hmot, založených na přírodních surovinách. Oblíbené jsou transparentní nátěry (lazury), přírodní oleje a vosky.

 

konstrukcePodle konstrukce

Na dřevěné konstrukce, u kterých se objem vlivem vlhkosti může více měnit (ploty, pergoly, zahradní domky), nanášíme tenkovrstvé lazury s různým stupněm zabarvení přírodními pigmenty. Při správné aplikaci vsáknou do podkladu a po vypaření rozpouštědla (vody) nezanechávají na povrchu téměř žádný nátěrový film. Jejich nevýhodou je kratší životnost (asi čtyři roky), ale nanášejí se obvykle jen v jedné vrstvě a při obnově nátěru stačí původní nátěr pouze přetřít novou vrstvou.

Pro ošetření rozměrově stálejších výrobků (okna, dveře, nábytek, palubky) jsou vhodnější silnovrstvé (nebo středněvrstvé) lazury. Dřevo téměř nemění objem, takže nátěr se nemusí napínat a nepraská. Lazury mají více pojiva, které na povrchu vytvoří silnější vrstvu. Díky tomu se ke dřevu nedostane vlhkost. Silnovrstvé lazury mají delší životnost (6 až 7 let), ale obnova poškozeného povrchu bývá náročnější a obvykle vyžaduje zbroušení původního nátěru. Když se na povrchu nátěru objeví trhlinky, je třeba ho co nejdříve obnovit, aby dřevo nezvlhlo.

Před aplikací dřevo obrousíme a očistíme. Pak provedeme první nátěr lazurou, který je nutné nechat asi 12 hodin zaschnout. Poté dřevo opět lehce zbrousíme a podle požadované intenzity barevného odstínu lazuru naneseme ještě jednou nebo dvakrát. Hmoty od stejného výrobce lze míchat pro různé barevné odstíny.

 

barvyUniverzální použití

Vodorozpustné přírodní barvy se po aplikaci dobře přizpůsobí struktuře dřeva. Povrch dřeva vyhlazují, zvýrazňují přirozenou strukturu a fládrování, odpuzují vodu a jsou odolné proti povětrnosti. Tím, že proniknou do větší hloubky dřeva, uchovají jeho dobré vlastnosti a ochrání ho před vyschnutím.

Lazuru na bázi přírodního oleje lze použít i jako kompletní nátěrový systém: Tenkovrstvou nejprve aplikujeme jako základní nátěr, který dobře vsákne. Po zaschnutí přidáme jednu až dvě vrstvy silnovrstvé lazury jako finální nátěr. Tak postupujeme v exteriéru i v interiéru. Při pozdější obnově nátěru se povrch jen očistí a pak obvykle postačí jen jedna vrstva. Barvu nanášíme nátěrem, máčením nebo nástřikem.

Na zahradní nábytek

Přírodní oleje a vosky používáme hlavně tam, kde je třeba zdůraznit přírodní vzhled dřeviny. Jejich základem je rostlinný olej a včelí vosk, přípravky mohou být zcela transparentní, nebo s obsahem pigmentů.

Aplikují se například na zahradní nábytek z exotických dřevin. Rozšířený je nábytek z teaku. Tato dřevina již sama obsahuje vysoké procento olejů a dobře zvládá rozmary počasí i v neošetřené podobě (běžně se používá na paluby lodí). Povětrnostní vlivy se na něm projeví stříbrnou patinou, kterou někdo vítá a vzhledově mu nevadí. Jestliže ale chceme mít teakový nábytek stále v původním hnědě medovém odstínu, je třeba jej natřít dvakrát ročně (na jaře a před zazimováním) teakovým olejem. Ten ochraňuje dřevo před vysoušením, zdeformováním, štěpením a přitom neuzavírá jeho póry. Teakový olej aplikujeme hadříkem nebo štětcem. Po vsáknutí do dřeva (asi 5 minut) se přebytečný olej z povrchu odstraní. Na více nasákavé materiály a povrchy vystavené nepříznivým povětrnostním podmínkám, lze aplikovat ještě druhý nátěr, ale až po dvou dnech.

 

Na dřevěnou podlahupodlaha

Obvyklá otázka zní: Je lépe dřevěnou podlahu lakovat, olejovat či voskovat? Každý postup má přitom výhody i nevýhody.

Lak vytváří povrchovou ochrannou vrstvu, která chrání podlahu proti oděru. Povrch je ale nutné po čase kompletně zbrousit a znovu nalakovat.

Oleje i vosky lépe zachovávají přirozený vzhled dřeva, na povrchu tvoří jemný film, takže riziko popraskání je nižší. Snazší je i opravit drobné poškození: místo se lehce přebrousí a znova naolejuje nebo navoskuje. Nevýhodou je, že olejovaný či voskovaný povrch lze později jen obtížné překrýt lakem a také je nutná častější a časově náročnější údržba.

Pro voskování se používá tekutý vosk na bázi včelího vosku, olejování se provádí přírodním olejem. Obě látky se vsakují hluboko do dřeva a dobře vyplní jeho póry. Olej či vosk se nanáší na menší plochu a hned se roztírá válečkem nebo špachtlí. Po krátkém zaschnutí je třeba plochu vyleštit. Celý proces se zhruba po čtyřiadvaceti hodinách opakuje – stejným způsobem se nanáší druhá vrstva.

Extra tip: Centra míchání barev

Výběr odstínu pro nátěr usnadní barevná vzorkovnice, nejlépe na kouscích dřeva. Je to však spíše orientační pomůcka, protože použité dřevo může být od vzorku odlišné. Na zbarvení má vliv i počet vrstev a podobně. Proto je vhodné odstín před začátkem prací vyzkoušet na kousku skutečně použitého materiálu. Barvu si také můžeme nechat namíchat v centru pro míchání barev. Obvykle nabízejí až dva tisíce odstínů, které pak míchací automat přesně namíchá. Díky tomu skutečné odstíny více odpovídají tomu, který jsme vybrali ze vzorníku. Sem obr 7

Rady pro aplikaci

– Pro natírání dřeva v exteriéru (i v interiéru) je vhodný podmračený jarní nebo podzimní den při venkovní teplotě mezi 20 až 25 °C a relativní vlhkost kolem 60 procent.

– Ve venkovním prostředí se doporučuje dřevo nejprve ošetřit impregnačním fungicidním nátěrem, který chrání před zamodráním, plísněmi, dřevokazným hmyzem a houbami. Struktura (kresba) dřeva zůstává i po ošetření dobře viditelná.

– Pokud chceme místo krycího nátěru (emailu) dřeva vytvořit transparentní povrch s viditelnou strukturou, musíme starý nátěr zcela odstranit a dřevo zbrousit až do potřebné hloubky.

 

stetecPřipomenutí

Lazura je transparentní nátěr, který vnikne do vrstvy dřeva. Zakryje jemné nedostatky povrchu, ale zachová přirozenou strukturu dřeva zdůrazněním jeho kresby. Laky tvoří na povrchu dřeva a jiných materiálech průhledný, ale tvrdý ochranný film. Mohou utvořit povrch lesklý, pololesklý i matný. Krycí email je neprůhledný barevný nátěr: Používá se hlavně pro více mechanicky ohrožené konstrukce, nebo jako estetický barevný prvek.

Článek z RPN č. 6/2011