Dům a stavba

Bezpečnostní zóny v koupelně. Kam umístit zásuvky a vypínače?

Voda a elektřina jsou nesmiřitelní nepřátelé. Jenže v koupelně potřebujete obojí, takže vyvstává otázka: jak zařídit přívod elektřiny do místnosti a kam umístit zásuvky a vypínače, aby nebylo ohroženo zdraví uživatelů? Na to existuje norma a dnes vám řekneme, jak se podle této normy řídit.

Pro umístění zásuvek a vypínačů se řiďte předepsanou normou
Zdroj: iStock

Pro zařízení koupelny v rodinném domě nebo bytě se řidte bezpečnostní normou ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 z roku 2007. Experti rozčlenili prostor do 4 bezpečnostních zón a pro každý platí jiná pravidla.

Podobná norma funguje i pro veřejný sektor, jen prostorové vymezení bezpečnostních zón se o nějaký ten centimetr může lišit.

Zóna 0 – to je vnitřní prostor koupelnové vany nebo sprchového koutu. Zde může být instalováno pouze elektrické zařízení s velmi nízkým napětím (maximálně 12V AC nebo 30V DC) a s krytím IPX7. Typickým příkladem je podvodní osvětlení.

Zóna 1 – Přímo nad vanou nebo nad sprchovým koutem je zóna 1, a to až do výšky 225 centimetrů. Sem můžete umístit pouze elektrické rozvody nezbytné pro napájení pevných elektrických zařízení umístěných v zónách 0 a 1. Může tady být i svítidlo, pokud pracuje pod napětím nejvýše 12 V. Jestliže máte vyšší strop než 225 centimetrů, pak na strop můžete umístit i třeba ventilátor nebo otopné zařízení, protože pak už jde o zónu 2.

Zásuvky se doporučuje umístit do výše 1,2 metru nad podlahou, alespoň 20 centimetrů od umývacích prostorů
Zásuvky se doporučuje umístit do výše 1,2 metru nad podlahou, alespoň 20 centimetrů od umývacích prostorů. | Zdroj: iStock

Zóna 2 – totiž zahrnuje prostory vodorovně do vzdálenosti 60 cm od zóny 1 a ve výšce 2,25 m nad podlahou až do stropu. Do této zóny již lze umístit ventilátory, jednotky pro vířivé vany, spínače a zásuvky na bezpečné malé napětí nebo jednotky pro napájení holicích strojků.

Zóna 3 – je poslední zónou a zahrnuje celý zbytek koupelny. Zde můžete mít svítidla pracující s vyšším napětím i zásuvky chráněné oddělovacím transformátorem nebo samočinným odpojením od zdroje při použití proudového chrániče.

Text: Lukáš Karas
Foto: iStock
Zdroj: https://elektrika.cz/data/clanky/elektricke-rozvody-v-koupelnach-a-mozne-zony