Dům a stavba

Bungalov, nebo poschoďový dům? Jaké jsou „za“ a „proti“?

Kromě toho, zda dáváte přednost schodům, nebo ne, je třeba zvážit u obou případů i určité praktické výhody a omezení. Na dvou příkladech se na to společně podíváme.

poschoďový dům

Charakteristika bungalovu

Význam termínu bungalov se na různých místech světa liší. Zatímco v Indii je tímto slovem označován jakýkoliv (i vícepodlažní) dům, ve Spojených státech, Kanadě či Austrálii se tak označuje jednopodlažní dům. Poprvé se však tento druh bydlení vyskytl v Asii v 17. století. Bungalovy jsou typické hlavně ve Spojených státech a Kanadě, kde je jejich okolí doplněno o velkou verandu a valbovou střechu. Na Slovensku se před pár lety také rozšířil trend jednopodlažních domů.

  • Když se nám narodilo čtvrté dítě, potřebovali jsme se z „třípokojáku“ přestěhovat do něčeho většího. Líbila se nám představa jednopodlažního domu s verandou a garáží jako v amerických seriálech. Náš dům má přibližně sto padesát čtverečních metrů a čtyři pokoje, v nichž si navzdory tomu, že máme více dětí, každý najde své místo. Oproti bytu je to citelný rozdíl. Kromě toho rádi trávíme čas spolu, což nám otevřený prostor jednoho podlaží plně umožňuje. Při čtyřech dětech člověk nemůže mít oči všude, takže oceňuji, že v domě nejsou schody, z mého pohledu jde o výhodou. Nevýhody vidím v jedné koupelně pro tolik lidí a v exteriéru, který není tak velký, jak bych si představovala. Kristína K. – všeobecná lékařka

Proč ano

Existují různé typy bungalovů, včetně vyvýšených, které vybočují z klasické definice bungalovu a zahrnují i podzemní podlaží. Jsou většinou menší, snadno se udržují a díky jednomu podlaží je jednodušší vytvořit v nich bezbariérový přístup. Z těchto důvodů jsou častou volbou starších lidí. Tyto přízemní domy se hodí do nízké zástavby. Také vám poskytnou více soukromí, protože jedno podlaží a nízká okna lze snáz zakrýt stromy, keři či plotem než okna na vícepodlažním domě. Ke konstrukci bungalovu se dokonale hodí velká francouzská okna, která vnesou do interiéru hodně světla. Balkon zase nahradí velká terasa před vchodem.
Na druhé straně mohou svou výškou více přitahovat zloděje, proto je dobrým krokem při realizaci bungalovu myslet i na bezpečnostní systém. V případě málodětného páru je bungalov výborná investice do budoucnosti – v tomto typu domu se vám bude snáze pohybovat i ve stáří.

bungalov

Proč ne

Bungalovy jsou vhodnější na větší pozemky, na kterých je dostatek místa nejen pro celé jedno podlaží domu, ale též pro garáž a zahradu. Nejideálnější je rovinatý, případně mírně svahovitý terén. U složitějšího terénu je třeba počítat s investicí do vyrovnávání. Výstavba se prodraží i z důvodu zastavění větší plochy do šířky. Také se platí více za čtvereční metry kvůli zastřešení. Máte-li více než dvě děti, mohl by být pro vás výběr bungalovu nevýhodnou volbou z hlediska velikosti. Vzhledem k tomu, že bungalov má větší ochlazovací plochu obvodových stěn, stává se energeticky náročnějším v období vytápění. Tepelné ztráty se však dají minimalizovat, pokud zvolíte jednodušší tvar domu.

Inspirujte se: Trošku jiný bungalov – s přírodou přímo v obýváku

O poschodí výše

  • Poschoďový dům jsme si vybrali, protože jsme vždy toužili po velké rodině. Náš dům má rozlohu 320 m2. Jsme pětičlenná rodina a každý tu má své soukromí, což bylo pro mne důležitým kritériem při výběru. K nevýhodám patří určitě spotřeba energie. Také jeho velikost může z jiného úhlu pohledu přinášet menší nevýhodu – všechno je stále daleko. Kdybych si však měla znovu vybírat dům, pravděpodobně bych si opět vybrala poschoďový, a to hlavně kvůli rozloze. Zuzana P. – mateřská dovolené

Proč ano

Za výstavbu čtverečního metru zaplatíte méně, protože nejdražšími prvky samotné výstavby jsou výkopy, zemní práce a zakládání stavby, které se oproti bungalovu u poschoďového domu zredukují na menší plochu. Poschoďové domy jsou překvapivě energeticky úspornější, protože u jednopodlažního bungalovu musíte vytopit jednu takovou plochu, jaká je u poschoďového rozdělená do dvou poschodí.
Co se týče soukromí, u vícepodlažních domů je jeho míra určitě vyšší i pro vícečlennou rodinu. Bungalovy jsou z tohoto hlediska vhodné pro rodiny, které rády tráví hodně času spolu. Poschoďovou variantu doporučujeme zvolit i v případě, plánujete–li dům pro víc generací. Pak je možné jednotlivá poschodí rozdělit na dva menší byty se samostatnými vchody.
U poschoďového domu je možné využít zbytkový pozemek pro vytvoření okrasné zahrady nebo sportovní plochy, což umožní bohatší využití volného času.

poschoďový dům

Proč ne

Schodiště v poschoďovém domě může zabrat hodně obytného prostoru a zvýšit tak náklady za výstavbu. Bungalovy jsou jednodušší na předělávání bezbariérových přístupů v celém domě a přesouvání po schodech může být namáhavé a nebezpečné i pro rodiny s malými dětmi.

Pokud jste se stále nerozhodli…

…charakter pozemku dokáže hodně věcí vyřešit. Při projektování je třeba na jedné straně přihlížet na únosnost půdy či zatížení sněhem podle polohy pozemku.
Při rozhodování se určitě poraďte s architektem nebo projektantem. Sepište si všechny požadavky, které od domu očekáváte, a spolu se zkušenostmi architekta dospějete k ideálnímu řešení.

Text: Alžbeta Fialová
Foto: isifa/ Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů