Díky citlivé rekonstrukci si Gábina a Honza Motejzíkovi a jejich hosté užívají pravou jihočeskou pohodu na venkově. Zmíněný domek s názvem Na Vejminku, který patří do objektu Ořechový dvůr, má perfektní výhled do dvora a utěšený exteriér. I díky tomu působí mimořádně romanticky a jako bonus poskytuje dostatek soukromí a útočiště od ruchu velkoměsta. Najdete ho na konci české vesničky Velké Nepodřice.
Původní maštal
„Co se týká vzhledu a využití, předtím sloužila k jinému účelu. Nedávno se zde chovaly prasata, kozy a jiná zvířata. Víte, za socializmu sloužil objekt tak trochu všem z celé vesnice. Stavba nakonec prošla poctivými úpravami, nyní poskytuje romantické útočiště nejen pro páry, ale na svoje si tu přijde i čtyřčlenná rodina,“ začíná na úvod sympatická majitelka.
Podle Gábiny byla samotná rekonstrukce opravdu náročná, vždyť trvala téměř čtyři roky. „Nakonec tak trvaly opravy Na Vejminku déle než celá rekonstrukce Ořechového dvora. Objekt byl v katastrofálním stavu, všude byla plíseň. Měli jsme i hliněné podlahy. Stavbu bylo nutné podřezat, udělat nový krov, podlahy, omítky, podlahové topení,“ vyjmenovává majitelka. „Bylo třeba udělat vše od A po Z. Díky tomu se cítíte jako u babičky na chalupě, ale s vymoženostmi a komfortem moderní doby,“ vysvětluje. Motejzíkovi se rozhodli pro podlahové topení a sáhli i po tepelném čerpadle. Využili potenciál chalupy naplno a nebáli se do ní vnést současný komfort.

Kuchyně z původních krovů
Manželé chtěli hned od začátku zachovat co nejvíce původních prvků a materiálů. A tak recyklovali, co se dalo, sáhli po nádechu modré barvy a zvolili si bílou fasádu či klasickou střechu. „Chtěli jsme zachovat vše, co se jen dalo. Kamenný štít, dřevěné původní krovy, půdovky. Dveře a kuchyně jsou opět vyrobené z původních krovů. Domu dominuje blankytně modrá barva, ať už na kamnech, v koupelně, na nočních stolcích,“ říká Gábina o jednotlivých částech domu.
Jak už to tak bývá, tak chtěli vnést do interiéru i něco speciálního. Zvolili si kachlová kamna od K @ K poker z Bechyně. Jde o hotový skvost, na pohled možná jednoduchá, ale o to výjimečnější. Taková kamna nechyběla na chalupách u prarodičů. „S řemeslníky jsme byli spokojení, vyrobili nám i kamna do koupelny,“ pokračuje. Domek není na zajímavosti skoupý, naopak. „Původní staré okno slouží jako police v kuchyni. Světnici dominují tři moderní závěsní ptáci, kteří krouží nad sednicí a dodávají objektu punc jedinečnosti. Vše navrženo paní Zlatou Voborskou,“ dodává spokojeně Gábina.

Domek sice není velký, ale pocitově se může zdát nekonečný. Oba milují každý centimetr. „Vejminek je malinký, ale já jsem si ho zamilovala jako celek. Pro nás je srdcovou záležitostí. Manžel strávil několik měsíců čištěním původních kleneb, a proto máme k tomuto místu vřelý vztah,“ dodává Gábina.
Kuchyně je vyrobená ze starého krovu, v jídelně jsou zmíněná kachlová kamna a velký dřevěný stůl. Umístili sem žebřík do mezonetové otevřené ložnice se dvěma futunovými lůžky. Další ložnice v přízemí je však uzavřená, nachází se vedle rustikální koupelny. V koupelně je sprchový kout a celkově interiér koupelny působí netradičně a zároveň vkusně. „Miluju koupelnu, kde jsou opět cihlové klenby. Máme tu moderní sprchu – po celodenní dřině je velmi příjemné se vysprchovat vroucí vodou, sednout si v sednici na gauč, zatopit si v kamnech a číst si knihu. Nyní trošku sním, protože se mi to ještě ani jednou nepovedlo, ale snad co nejdříve bude i to,“ směje se upřímně majitelka.
Chaloupka je výjimečná i díky rozlehlé a udržované zahradě s vysokými stromy. Přírodní biotop, venkovní bazén či sauna slouží k odpočinku, ohniště k opékání vuřtů a zákoutí k nekonečnému rozjímání či na dlouhé letní večery. Na závěr se shodneme, že ty zde musí být dechberoucí…
GALERIE
Připravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places