Podklad musí vyhovovat platným normám, musí být soudržný, čistý, suchý, nezmrzlý, bez prachu, oleje apod. Zdivo není nutné penetrovat. Do čisté nádoby nalijeme požadované množství vody, (7,5–8 l vody pro 1 pytel 20 kg) a do ní za stálého míchaní přidáváme suchou směs. K rozdělání je nutné použít pitnou vodu, pro míchání doporučujeme použít samospádovou míchačku nebo stavební míchadlo. Mícháme do té doby, než bude mít omítka optimální konzistenci. Takto zpracovanou směs necháme odstát min. 5 minut a znovu důkladně promícháme. Nezpracovávejte při teplotách vzduchu a zdiva nižších než +5 °C.
Omítku nanášíme na stěnu ručně zubovou stěrkou se zubem o rozměrech 10 × 10 mm nebo strojově v tloušťce cca 5–6 mm a následně pročešeme zubovou stěrkou se zubem výšky 10 × 10 mm. Doporučujeme nanášet nebo pročesávat se sklonem stěrky 45°. Zubová stěrka dávkuje a rozprostírá omítku na plochu v potřebné tloušťce a množství.
Do srovnané vrstvy vtlačíme Ytong výztužnou tkaninu. Výztužná tkanina musí být uložená přibližně v 1/3 tloušťky omítky od vnějšího povrchu. Překrytí styků musí být minimálně 10 cm.
Překryjeme a vyrovnáme další vrstvou omítky systémem „mokré do mokrého“. Po konečném vyrovnání omítky nesmí být výztužná tkanina obnažena a celková tloušťka omítky nesmí být menší než 5 mm.
Po vyzrání cca 5–7 dnů (skutečná doba zrání se odvíjí od klimatických podmínek) je možné na takto upravený podklad nanášet finální vrstvu. Jako finální vrstvu je možné aplikovat běžné minerální, silikátové nebo silikonové fasádní strukturální omítky.
Zde se můžete podívat na video Jak vytvořit vnější omítku stavby | Xella.cz
Zdroj: PR článek společnosti Xella