Dům a stavba

ČÍM TOPIT: KONVENČNÍ, NÍZKOTEPLOTNÍ Či KONDENZAČNÍ KOTEL?

Jaký kotel zvolit k vytápění do rodinného domu, chaty nebo chalupy?

PŘEMÝŠLÍTE NAD PLYNOVÝM KOTLEM?

 

KONVENČNÍ KOTEL

  • Kondenzace spalin v kotli je nežádoucím jevem, protože vznikající kondenzát je agresivní a výměník kotle (laicky řečeno nádoba,v níž se ohřívá voda na topení) je z obyčejného ocelového plechu a při „opocení“ výměníku hrozí jeho koroze. Aby k tomu nedošlo, musí mít voda ve výměníku teplotu nejméně 60 °C. Ano, voda přitékající do kotle na ohřátí nesmí být chladnější (dosahuje se toho připojením směšovacích ventilů vratné a ohřívané vody), ani teplota spalin v kotli nesmí být nízká (120–180 °C). Z využitelné energie zemního plynu se do ohřívané vody dostane 80 %. Tyto plynové kotle se u nás prodávají jen málo.

NÍZKOTEPLOTNÍ KOTEL

  • Oproti konvenčnímu umožňuje i fungování s chladnější vratnou vodou (35 až 40 °C). Tato potřeba vznikla při zavádění velkoplošného (podlahového) vytápěcího systému, které má povrchovou teplotu 29–33 °C. Umožňuje to výměník kotle z materiálů odolných proti korozi (především litiny, proto jsou tyto kotle především stacionární).
  • Kotel pracuje převážně s tzv. suchými spalinami s teplotou 90–140 °C při jejich občasné kondenzaci. Tyto kotle se v současné době běžně prodávají. Kotel je možno připojit na vytápěcí soustavu přímo bez směšovacích armatur. Z využitelné energie zemního plynu se do ohřívané vody dostane 83 %.

KONDENZAČNÍ KOTEL

  • Aby bylo možné přímo v kotli využít i teplo ze spalin, které vzniká při jejich kondenzaci, jsou na výrobu výměníku využity ušlechtilé a lehké materiály (ušlechtilá ocel, slitiny mědi, slitiny hliníku a hořčíku), takže se kotle běžně vyrábějí jako závěsné (ale k dostání jsou i stacionární). Teplota vratné vody může být prakticky libovolná, spaliny dosahují teploty 40–90 °C. Spotřeba plynu je nízká a kotle dosahují vynikající účinnosti – z využitelné energie zemního plynu se do ohřívané vody dostane až 97%.

ÚČINNOST 107 % – PERPETUUM MOBILE?

Proč výrobci uvádějí vyšší účinnosti? Před nástupem kondenzačních kotlů se pro výpočet účinnosti za základ 100 % brala tzv. výhřevnost paliva („tabulkové“číslo), maximální potenciál tepla, které se dalo „vyždímat“ z paliva. Plynový kotel dokázal z plynu získat 90 %. Ve výhřevnosti ale nebylo zahrnuto kondenzační teplo, protože se nevědělo, že se jednou bude využívat v kondenzačních kotlích. Když k výhřevnosti plynu připočítáme kondenzační teplo, což je 11 %, dostaneme tzv. spalovací teplo plynu (což je maximum tepla, které dnes dokážeme z plynu dostat) – 111 % z výhřevnosti (při dnešním poznání maximální potenciál tepla v plynu). Kondenzační kotel dokáže využít 97 % (podle některých výrobců 98 %) ze spalovacího tepla, což je 107,7 % (resp. 108,8 %) výhřevnosti.

Pokud bychom za základ 100 % brali spalovací teplo (výhřevnost + kondenzační teplo), kondenzační kotel by měl objektivní účinnost 98 %, nízkoteplotní 83 % a konvenční 80 %.

Text: Stanislav Botúr :: Foto: Isifa/Shutterstock