Nezdravou budovou může být i zdánlivě příjemný dům s novým nábytkem a stěnami zářícími čistotou. Problémem je totiž vzduch. Špatný vzduch vyplývá z nekvalitního větrání, klimatizace systémů a topení. To pak má neblahý vliv na zdravý rezidentů. Můžou vás dráždit oči, nos a krk, může vás bolet hlava, můžete kašlat nebo vás může svědit kůže.
Vzduch, který dýcháte, má zásadní vliv na vaše zdraví a na to, jak se cítíte. Je-li vzduch kontaminovaný množstvím mikročástic, jako je prach, pyl, alergeny, bakterie či chemické látky, mohou být základní funkce organismu utlumeny. I dospělému člověku se může rozvinout astma nebo alergie.
Jestli je naopak vzduch ve vašem domě hygienicky čistý, nemáte problémy s výkyvy nálad nebo se soustředěním. Cítíte se méně unaveně a zvládnete lépe jakoukoli práci.
Čistička vzduchu dělá prostředí, ve kterém žijeme, zdravější
Je možné udržet vzduch v domácnosti čistý i uprostřed rušného města. K tomu je ale zapotřebí čistička vzduchu. Je to přístroj, který pohlcuje volně poletující nečistoty, protože je složený z několika filtrů. Jeden filtr zachytí lidské vlasy nebo zvířecí chlupy, další filtr si poradí s drobnými viry či plísněmi. A může se stát, že čistička obsahuje také ionizátor, tedy generátor záporných iontů pro ještě důkladnější čištění.
Pro koho se vyplatí čističky vzduchu?
Ne každý čističku vzduchu nutně potřebuje. Jestliže bydlíte třeba v Karlově Studánce, kde panuje nejlepší vzduch ve střední Evropě, bez tohoto přístroje se obejdete. Jestliže ale bydlíte v městě střední nebo větší velikosti, kde je větší znečištění ovzduší, pak určitě koupi zvažte.
Také majitelé domácích mazlíčků nebo kuřáci tuto technologii ocení. V jejich domácnostech je totiž přirozeně vyšší podíl polétavých částic. Skoro nezbytným vybavením domácnosti je pak čistička vzduchu pro alergiky a astmatiky.

Čistička vzduchu:
- zachytí částečky prachu
- odstraní ze vzduchu viry, plísně a bakterie
- eliminuje také alergeny, například pyly
- odstraní zápachy, například pachy z kuchyně, dým z krbu, nebezpečné plyny a cigaretový kouř
- udrží v místnosti svěží a příjemný vzduch
Jak vybrat čističku vzduchu?
Čističku vzduchu vyberte primárně podle toho, jaký druh nečistot ve vzduchu má primárně zachytit. Jinou čističku vzduchu bude poptávat majitel pejsků a jinou kuřák. Zvažte také její výkon. Výkon se uvádí v m3/h, tedy jak velký objem vzduchu dokáže čistička vyčistit za jednu hodinu. Ale také platí, že čím výkonnější čističku máte, tím větší randál dokáže udělat.
Velikost – menší čističky vzduchu mají velikost kolem 30 × 25 × 25 cm. Tyto se dají umístit v koupelně na poličku, ale nejde o nejvýkonnější modely. Větší mají až dvojnásobnou velikost a váží několik kg.
Náročnost na údržbu – jak bylo řečeno, čističky vzduchu mají hned několik filtrů. Takzvané předfiltry jsou omyvatelné. Některé modely ale vyžadují, abyste filtry průběžně měnili. Senzor znečištění majitele upozorní, kdy má být filtr nahrazen novým.
Spotřeba energie – příkon se pohybuje od 5 W až po 50 W. Nejvýkonnější čistička tedy má spotřebu podobnou jako běžný notebook. Nižší spotřeba nejúspornějších čističek je dána absencí topného tělesa či motoru. To ale zároveň znamená nižší účinnost.
Doplňkové funkce – některé čističky vzduchu obsahují praktické funkce, jako je časovač, odložený start, už zmíněný indikátor výměny filtru, senzor kvality vzduchu či UV lampu.
Text: Marek Konvalinka
Foto: iStock
Zdroj: časopis HOME