Majitel si na počátku stanovil jasná kritéria, která si u výrobců porovnal. Byla pro něho důležitá přesně v tomto pořadí:
- Zdravotní nezávadnost, doložená certifikáty.
- Přesnost tvárnic pro přesné zdění.
- Variabilnost prvků – tloušťky tvárnic, překlady, zvýšená tlaková únosnost.
- Pevnost tvárnic – při poškození dopravou, lámavost při zpracování, poškození vlhkostí.
- Cena.
Jak vidno, kritérium ceny nebylo zdaleka tím hlavním – od počátků zvažovali trvalou hodnotu své investice. Certifikáty o zdravotní nezávadnosti i původu materiálu tento výrobce disponoval a měl je zveřejněné na svém webu. Ostatní se rozhodli probrat s odborníky v oboru. „Kritéria jsme diskutovali se stavebními firmami, stavebními projektanty i se známými, kteří už stavěli z pórobetonu. Ytong nám vyšel ve všech kritériích nejlépe, kromě ceny. Přesto jsme se rozhodli pro něj a dneska nelitujeme zvýšených nákladů. Během stavby jsme zjistili, že se nám tyto vícenáklady několikrát vrátily,“ říká majitel, který v domě již dva roky spokojeně bydlí a může nyní hodnotit výsledky s odstupem. „Když porovnám tento materiál s jinou levnější variantou, zjistím, že už jen paleta je kvalitně zabalená a nepoškozená dopravou. Při zdění skvěle drží rovinu a není nutné klínovat. Také mi i samotné stavební firmy říkaly, že zakázku vezmou pouze pokud pórobeton bude právě z Ytongu,“ doplnil ke zkušenostem. Stavba byla vybudována kombinovaně – hrubou stavbu realizovala stavební firma a instalace a venkovní úpravy místní živnostníci nebo majitelé svépomocí.
Ze systému zde použili nejen obvodové zdivo, příčky a překlady, ale také strop Ekonom. Jeho výhodou je vysoká stabilita a takřka naprostá rovinnost. Odchylka je tak malá, že nevyžaduje další výškové korektury a zejména ve spojení s vhodnou suchou skladbou podlahy přináší zjednodušení konstrukcí podlah a s tím spojené další úspory.
Úsporné a snadné zpracování včetně stěrky
V průběhu výstavby také ocenili přesnost a bezodpadovost – dalo jednoduše dořezávat, a i zbytky mohli na stavbě dobře zpracovat. „Obezdívání zařizovacích předmětů by bez Ytongu nebylo možné nebo příliš složité. Při instalaci nábytku jsem ocenil jednoduchost vrtání děr pro hmoždinky – vůbec jsem nepoužíval vrták do betonu, ale vrták HSS na kov a díry byly absolutně přesné,“ popisuje práci s materiálem.
Ze systému Ytong zde použili také vnitřní stěrku hlazenou, která svými vlastnostmi přispěla k celkové kvalitě stěny. „Oceňujeme rychlost nanášení a minimální vnos vody do stavby. Zdi se stěrkou jsou opravdu rovné a přesné. Při usazování nábytku a kuchyně jsme neměli jediný problém. To nám ušetřilo čas, nervy a i náklady. Stěrka je taky relativně odolná proti poškození. Několikrát se „podařilo“ narazit nebo bouchnout do stěny a nikdy se povrch nepoškodil,“ popisuje zkušenosti majitel.
Galerie
A jaké rady by po zkušenosti dal těm, co se teprve k životnímu kroku stavění chystají? „Zájemcům o stavění doporučuji dobře zvážit poměr ceny materiálů a jejich kvality, životnost a následnou přidanou hodnotu. Stavět z toho nejlevnějšího materiálu se může při placení faktury zdát jako výhra, ale většinou problémy vzniklé při stavění anebo s kvalitou (životností) později bývají velké a náklady na sanaci vadných materiálů převáží původní rozdíl v cenách materiálů.“
ZDROJ: PR článek společnosti Xella CZ, s.r.o.