K čemu slouží jistič
Slovo jistič není zvoleno náhodně. V podstatě jde o pojistku, která chrání váš dům, resp. odběrné místo před přetížením elektrické sítě a jejímu zkratu. Každý jistič má odlišnou velikost příkonu elektřiny. Ve chvíli, kdy jsou hodnoty příkonu nad maximální hranicí, jistič jednoduše vypne dodávku elektřiny, aby nedošlo ke zkratu a poškození elektrických zařízení a spotřebičů.
Jaké jsou typy jističů
Existuje velké množství typů jističů. Jejich využití závisí na typu a velikosti spotřeby. Často je najdete v cenících dodavatelů energie, protože jsou součástí koncové ceny za elektřinu. Jako domácnost totiž platíte měsíční plat za příkon dle proudové hodnoty hlavního jističe. Měsíčně jde obvykle o několik desítek korun, ale u některých distribučních sazeb se cena může vyšplhat na několik tisíc.
Typy jističů:
- Jistič do 3×10 A a do 1×25 A včetně
- Jistič nad 3×10 A a do 3×16 A včetně
- Jistič nad 3×16 A a do 3×20 A včetně
- Jistič nad 3× 20 A a do 3×25 A včetně
- Jistič nad 3×25 A a do 3×32 A včetně
- Jistič nad 3×32 A a do 3×40 A včetně
- Jistič nad 3×40 A a do 3×50 A včetně
- Jistič nad 3×50 A a do 3×63 A včetně
- Jistič nad 3×63 A a do 3×80 A včetně
- Jistič nad 3×80 A a do 3×100 A včetně
- Jistič nad 3×100 A a do 3×125 A včetně
- Jistič nad 3×125 A a do 3×160 A včetně
- Jistič nad 3×63 A za A
- Jistič nad 3×160 A za A pro D 57d
- Jistič nad 1×25 A za A
(Zdroj: Ceníky E.ON)
Proč a jak vyměnit jistič
Velikost jističe ovlivňuje výslednou cenu, kterou každý měsíc platíte za elektřinu. Společně s jističem jde ruku v ruce i distribuční sazba, která se odvíjí od typů elektrických zařízení a spotřebičů, které v domácnosti využíváte.
Pokud jste si například pořídili elektromobil a k němu i domácí nabíječku (wallbox), pak je nutné zavolat elektrikáře, který posoudí, zda je velikost vašeho jističe dostačující a můžete rovnou změnit distribuční sazbu za výhodnější.
Domácí nabíjení elektromobilu totiž spotřebuje nemalé množství elektřiny a může vaši domácnost zahltit. Stejný princip platí i pro další náročné zařízení.
Výměna jističe ale naštěstí není nic extra složitého. Nejdůležitější je domluvit se s elektrikářem, který vám poradí, zkontroluje jistič a hlavně správně dané zařízení zapojí. Pokud totiž zažádáte o dvoutarifní distribuční sazbu, je nutné, aby zařízení bylo schopno přepnout do tzv. nízkého tarifu (dříve zvaný noční proud).
Samotný jistič nikdy nesmíte vyměňovat sami. Většinou musíte o výměnu požádat dodavatele, často to jde přes online formulář. Jakmile je vaše žádost schválena, dostaví se k vám váš elektrikář a jistič vymění.
Text: Martin Sítek
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroje: Ceníky E.ON, Ušetřeno.cz, ČEZ.cz