Stačí jedna nebo dvě zimy a na zámkové dlažbě se podepíše zub času. V důsledku používání, počasí a dalších vlivů začne ztrácet svůj původní vzhled. Postupně se objevují různé čmouhy, skvrny, bílé mapy na povrchu, prorůstající plevel a další. To vše nevypadá hezky, tak se toho pojďme zbavit!
Jak často zámkovou dlažbu čistit?
Ideální je jednou či dvakrát ročně. Samozřejmě záleží na tom, jak moc je tato plocha zatěžovaná a jakým nepříznivým vlivům je vystavovaná. Vhodný čas na čištění je od jara do podzimu, než začnou první mrazy. Čištění dlažby není jen o estetice, také tím chráníte dlažbu před poškozujícími vlivy.
Čím začít?
Jako první je vždy nejlepší odstranit prorůstající plevel a mech ze spár. Je hned několik možností, jak to udělat. Mechu byste se měli zbavit nejen kvůli vzhledu, ale i z bezpečnostních důvodů. Pokud je na dlažbě mech, může být kluzká, a to může skončit nějakým zraněním.
Na mírně prorostlou dlažbu postačí kartáč, zahradní vidlička nebo škrabka. U většího porostu je ale třeba sáhnout po něčem účinnějším. Není třeba hned sahat po nějakých chemických přípravcích, existují i lepší možnosti, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Na ty se postupně podíváme. Skvěle funguje vařící voda, tu používaly i naše babičky. Voda o teplotě 98 stupňů totiž zničí nadzemní část rostliny a také nadobro poškodí jejich kořenový systém. Odstraňte také velké nánosy hlíny.
Čištění povrchu dlažby
Použijte mýdlovou vodu a kartáčem celou dlažbu vydrhněte. Prostředek, který použijete, by měl být na bázi mýdla. Pozor na nesprávné způsoby čištění. Mnoho lidí používá vysokotlaké čističe – takzvané wapky. Ty ale při nesprávném použití mohou dlažbu poškodit. Na betonovou dlažbu je použití wapky nevhodné, protože se povrch může poškodit a dlaždice pak jsou mnohem kluzčí, tím pádem i nebezpečnější pro chůzi. Kdy vysokotlaký čistič naopak použít můžete je v případě dlažby z přírodního kamene.
Betonová dlažba
Betonovou dlažbu nejlépe vyčistíte pomocí jedlé sody nebo prostředku na nádobí. Použití vysokotlakého čističe odborníci nedoporučují, protože může způsobit více škody než užitku.
Dlažba z přírodního kamene
Je hodně odolná a tvrdá, takže v tomto případě vysokotlakový čistič (wapku) použít můžete. Stejně tak je vhodný i elektrický kartáč. Prodávají se také různé speciální prostředky na přírodní kameny anebo kamenný olej. Co naopak není vhodné, je drátěnka, ostré předměty nebo agresivní čistící prostředky.
Domácí prostředky na čištění dlažby
Velice dobře funguje ocet nebo soda. V případě použití sody je ale třeba nejdříve odstranit mech a zeleň a také plevel ze spár.
- Sodu používejte v poměru 80 gramů sody na 10 litrů horké vody. Promíchejte a naneste na dlažbu. Nechte 5 hodin působit a poté už jen opláchněte.
- O něco výše jsem již psala o účinnosti vařící vody. Napusťte jí do kyblíku a přidejte obyčejné mýdlo. Pořádně napěňte a nalijte. Nechte pár minut působit. Poté přijde na řadu pevné koště nebo kartáč. Mýdlovou vodu pořádně rozetřete po dlažbě a vykartáčujte s ní dlaždice. Odstraníte tak zašlou špínu, zbytky hlíny a další nečistoty. Opláchněte a máte hotovo.
- Hodně odolné nečistoty vydrhněte pomocí gumového smetáku.
- Dále můžete použít ocet. Smíchejte ho v poměru 1:1 s vodou. Rozetřete po dlažbě, nechte celý den působit a poté opláchněte. Dlažba bude krásně čistá. Ocet není vhodný, pokud jsou v okolí dlažby rostliny nebo tráva, můžete je totiž poškodit.
Jak vyčistit spáry v dlažbě
Není nutné kupovat speciální přípravky, doma jistě máte vše potřebné k výrobě domácí směsi na čistění. Smíchejte 1 díl sody a 1 díl octa, vytvoříte tak pastu, kterou naneste na spáry. Nechte pár minut působit a opláchněte vodou. Využít můžete i peroxid vodíku. Naneste, nechte chvíli působit a opláchněte stejně jako u první možnosti.
Spolehlivě funguje i roztok z vody, octu, soli a detergentu. Zahřejte 100 ml vody a 100 ml octa. Přidejte 100 gramů soli a nechte rozpustit. Poté přidejte dalších 400 ml octa a 100 ml prostředku na mytí nádobí. Promíchejte a po úplném vychladnutí přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Směs nastříkejte na plevel ve spárách a nechte působit. Roztok plevel spálí a vy už ho pak snadno odstraníte.
Prorostlou trávu nebo mech odstraníte také pomocí tenké motyčky. Vezměte si rukavice a vytrhejte rostliny i s kořeny. Celou dlažbu pak vyčistěte pevným koštětem.
Tip: Pod dlaždice umístěte geotextilii a vrstvu štěrku. Rostliny přes ně neprorostou a vy budete mít klid.
Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: www.chatar-chalupar.cz www.magazin.nejlevnejsipodlahy.cz www.westwing.cz